"Клишетата улесняват бързия разговор, обаче когато става въпрос за по-висока степен на разговор, те ни разсейват. Зависи къде си, хубаво е да владеем всички системи на говор, защото някъде няма да те разберат, ако говориш красиво. Има различни видове клишета. Образованието е клише. Клишето е фалшивият елемент в речта, който пречи", заяви проф. Боян Биолчев в предаването "Кой Говори" по Дарик.
Равносметките - По сметка или не?
Проф. Биолчев сподели своето наблюдение за равносметките, подчертавайки, че те рядко са без известна цел. Въпреки че са често срещани в нашия ежедневен живот, той изрази съмнение в тяхната честота като действително неутрални оценки: "Много рядко срещам равносметка, която не е по сметка."
Младите и грамотността - Мотивацията като ключ
Професорът обърна внимание на младите и тяхната грамотност. Той опровергава мита, че те не четат, а по-скоро подчертава, че липсата на мотивация е ключов фактор: "Да казваме, че младите не четат не е вярно, по-скоро им липсва мотивация да го правят".
"В очите на младите предишното поколение е технически неграмотно", допълни той.
България през 2023 г.
"Равнището на националното възпитание прогресивно спада", заяви проф. Биолчев.
"Ние сме много надарен народ, но малко крива круша".
"Разделението идва от това, че едните хора живеят в миналото, а другите са се втренчили в бъдещето, което още не е дошло. Най-лесно е със сегашно време", каза той, анализирайки, че разделението в обществото произтича от различните времеви перспективи, в които живеят хората.
ПСА - Присъда или изкуство?
Проф. Биолчев коментира и символиката на Паметника на съветската армия: "Най-отгоре седи един широкоплещ мъж, а до него като мравки са наредени българите. Това не е изкуство, а присъда."
"На това място няма нужда от символ, там вече има символ - Софийския университет, символ, който често се забравя", допълни той.
24 май - национален празник
"Ние сме една от малкото държави, които сме построили своето общество и начало на съществуване благодарение на културата", заяви проф. Биолчев.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts