Украйна. На стотина километра от Киев ранното пролетно слънце багри нивите на фермера Назаренко, недалеч от беларуската граница. С 50 крави и кобилата Роса, стопанството върху 4 000 декара чака пукването на пролетта. След инвазията на руските войски, картината от 31 март 2022 година ще остане завинаги в съзнанието на отрудения Назаренко – 50-те крави са омършавели, кобилата е заклана, тракторите са опожарени – фермата е изкормена. Война е!

В същото време на хиляди километри, на хвърлей от Делхи, коленете на Викаш Кумар Син удрят земята, когато вижда декарите с крехки стъбла на изнемощелите посеви. Невижданата суша убива Индия.

Разтърсващите истории на тези фермери са само щрих от цялостната картина с производството на зърно по света. Петият най-голям износител Украйна е възпрепятствана да реализира продукцията си както до момента след инвазията на руските войски, а драматичният бъдещ сценарий допълват климатичните удари, които Индия понася на фона на повишаване на търсенето в световен мащаб и липса на комфортен излишък, с който консуматорския свят е свикнал.

В ефира на „Дарик“ Югоизток темата коментира проф. д-р Милен Балтов, ректор на Бургаския свободен университет. Чуйте пълен запис на рубриката „Икономистът говори“ в добавеното аудио.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм