Татуировките напоследък стават все по-дискутирана тема. Някои предпочитат да си татуират цитати или символи, докато други избират да си нарисуват образите на национални герои. Какви са най-често срещаните татуировки? Издават ли те особеностите на характера на човека? Какви са хората, които най-често се татуират? Отговорите на тези и други въпроси потърси в репортажа си стажант-репортерът Цветелина Димитрова

Татуираните клиенти обикновенно имат проблеми с интеграцията на своята идентичност, независимо дали професионална, религиозна, сексуална или друга, сподели психоложката Диана Богданова. По думите й татуировките са многопластов феномен, но не само в буквалния смисъл, защото се поставят в дълбоките слоеве на кожата и са външно видими, а за чисто психологическия им смисъл, разказа тя.

Татуирането е свързано с нараняване. Това, според психоложката, издава ранен дефицит на личността и също е начин за компенсиране на този дефицит.

Тенденцията в днешно време е такава, че жените си правят обикновено по-малки татуировки, със някаква символика, докато мъжете предпочитат по-големи дизайни като цели гърбове и ръкави. Татуировката, зависи и от това дали професията на човека позволява тя да е на видимо място. Напоследък те са по-добре приети, което дава възможност на хората спокойно да се развихрят артистично по тялото си, разказва татуистката Деси Александрова.

Напоследък татуировките са предпочитани от все по-млади хора. Всеки, който иска да се татуира трябва да има навършено пълнолетие, но най-честите клиенти на студиата са хора между 18 и 27 години, споделя наблюденията си Деси Александрова.

Тя разказва още, че нейният стил е специфичен и в студиото, в което работи татуистите правят по-абстрактни татуировки. Именно затова не й се е налагало да прави татуировки с патриотичен характер и рядко е попадала на клиенти с такива желания.

При много хора след първата татуировка се появява и желанието за по-нататъчно татуиране. Дали е пристрастяващо обаче?

Решението да си направим татуировка, трябва да е добре обмислено, защото ако след време решим да я махнем е трудно или невъзможно, съветва татуистката. Противно на очакванията една татуировка не винаги може да бъде заличена. Когато тя е по-стара или мастилото е прекалено надълбоко, заличаването не е възможно. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм