Технологиите и създаването на нови социални мрежи и платформи се развиват толкова бързо, че човек не би могъл да скучае в онлайн пространството. Един от проблемите с това, е прекомерната употреба на социални мрежи, което с течение на времето може да пристрасти потребителите. Използването на Facebook, Twitter, Instagram, Tinder, Snapchat и Tik Tok, днес, се превърна в основен начин за комуникация, социализиране и запознанства.

Getty Images

снимка: телефон, социални мрежи, Getty Images

Те дават възможност на хората да останат свързани, без значение от времето и мястото, на което се намират. В много случаи социалните мрежи са неизменна част от работата на хората. Това са някои от плюсовете, но тези платформи имат и доста неблагоприятни влияния върху човека.

В последните години все по-често се говори за пристрастяване към социалните мрежи. Проблема с тях идва тогава, когато неангажираното скролване започва да отнема много от времето на човек. Това пречи на осъществяването на ежедневните им задачи и продуктивността. Оптималното време за прекарване в социалните мрежи е между два и три часа. Надхвърлянето на тези часове трябва да ви подскаже че започвате да се пристрастявате към тях. Основното извинение на хората за лутането в интернет пространството е това да не изпуснат нещо важно онлайн.

Социалните мрежи и зависимостта към тях е причина за проблеми в психичното и физическото здраве на хората. Ако усещате някои от посочените по-долу симптоми, пробвайте да ограничите времето в тях.

ДарикПристрастени ли сме към социалните мрежи?

Проблеми със зрението и гърба

Прекомерното висене в социалните медии и онлайн, може да предизвика сериозни проблеми в зрението на хората. Дългите часове пред екраните, в детска и тийнейджърска възраст, уврежда очите и увеличава броя на носещите очила. Като резултат от дългото стоене пред устройствата са замъгленото зрение, главоболие и проблеми със съня. Тези симптоми са предпоставка за зависимост към телефоните и останалите електронни устройства.

Друг негатив е изкривяването на стойката на гърба, болки в кръста и неправилна стойка при ходене. Дългите часове седнали пред телефоните и компютрите, карат хората да се местят и да опитват различни, по-удобни за момента позиции, които след това предизвикват болки и схващания. 

Снимка: Getty Images

снимка: социални мрежи, Getty Images

Депресия, тревожност и стрес

Следенето на инфлуенсъри и сравняването с тях повишава нивата на тревожност, стрес и умора. Перфектно подбраните снимки за постове и истории, красивата и чиста кожа, добре оформеното тяло, облеклото и снимките на някое луксозно и красиво място. Това са основните неща, които може да видим в профилите на инфлуенсърите, по света и у нас. Тази перфектно изглеждаща реалност е фалшива, снимките, облеклото и местата са подбрани, а в някои случаи, преминали през фотошоп или AI обработка, за да създадат илюзията че всичко е невероятно.

снимка: депресия, социални мрежи, Getty ImagesGetty Images

Тези профили водят до депресивни състояния в много от последователите им. Хората вярват на това, което виждат и започват да се обвиняват, че не правят нещата правилно. Но никой и нищо не е перфектно, всеки човек има добри и не толкова добри моменти. Основната идея, с която трябва да използвате социалните мрежи е да се вдъхновявате и да събират идеи, а не да се сравнявайте с това, което виждате в тях.

Измами онлайн

Възрастовото ограничение на повечето социални мрежи е 13 години, но дори след тази възраст е необходим родителски контрол в сърфирането онлайн. Децата са много податливи, лесно се доверяват и вярват на много неща, което е една от причините онлайн измамниците да се насочват точно към тях. За безопасността на вашето дете при навлизането му в онлайн пространството, трябва да се подготви за опасностите, които може да се крият там. Онлайн грамотността е задължителна, както за по-малките потребители, така и за по-големите. Никой не е застрахован от това да попадне в някоя онлайн измама.

Самота и асоциалност

Getty Images

снимка: самота, стрес, телефон, Getty Images

Липсата на директна връзка и комуникация лице в лице, кара хората да се чувстват самотни. Нивото на зависимост от човек до човек се различава, но екстровертите използват онлайн местата за социализиране, докато интровертите, за избягване на комуникацията на живо. Колкото повече време се прекарва онлайн, толкова по-малко е времето за комуникация в реалния живот. 

Голяма част от подрастващите прекарват пред екраните около 6-7 часа средно на ден, като в по-голямата част от това време те използват социални мрежи или подобни платформи. Това е причината много от хората да имат проблем с комуникацията на живо и да я избягват.

Продуктивност

Не на последно място пристрастеността към социалните медии води до непродуктивност на работа и отлагане на ежедневните задачи и действия. Това намалява мотивацията, енергията и желанието за изпълнение на всякакви задачи.

Pixabay

снимка: лаптоп, катинар, Getty Images

Социалните мрежи могат да бъдат вредни за човека. Според специалисти, след време пристрастяването към социалните мрежи, ще бъде равно на пристрастяването към видеоигрите, хазарта и алкохола. Хората са толкова свикнали с интернета, че липсата му за няколко часа, ги прави раздразнителни и агресивни. Социалните мрежи дават на хората свободата да бъдат каквито решат, да изразяват свободно мнението и вижданията си, но вредят на отношенията и комуникацията помежду им.

Ако смятате, че сте пристрастени, към тях, пробвайте да намалявате времето си пред екран. Направете си детокс от социалните мрежи, изключете известията си и заменете тази дейност с други активности като разходка сред природата, излизане с приятели, четене, кино и други. 

Публикацията подготви Теодора Трайкова, стажант репортер в darik.bg