Изкуственият интелект е с по-скоро с леви, отколкото с десни политически възгледи. Това става ясно от най-ново проучване, публикувано в журнала Plos One. Авторите прилагат 11 теста за политическа ориентация, предназначени да идентифицират политическите предпочитания на лицето, което прави теста. Отговарят 24 съвременни разговорни LLM, езикови модели като ChatGPT например. Отговорите са както със затворен, така и с отворен код.
Когато са подложени на изпитания с въпроси/изявления с политически конотации, повечето разговорни LLM са склонни да генерират отговори, които се диагностицират от повечето инструменти за политически тестове като проявяващи предпочитания към лявоцентристки възгледи.
Това не се отнася за петте допълнителни базови (т.е. основополагащи) модела, върху които са изградени LLM, оптимизирани за разговори с хора. Въпреки това слабата ефективност на базовите модели при съгласуваното отговаряне на въпросите на тестовете прави тази подгрупа от резултати неубедителна, тоест левия уклон остава водещ.
Демонстрирано е, че LLM могат да бъдат насочвани към определени места в политическия спектър чрез Supervised Fine-Tuning (SFT) само със скромни количества политически ориентирани данни, което предполага потенциала на SFT за вграждане на политическа ориентация в LLM. Тъй като LLM започват частично да изместват традиционните източници на информация като търсачките и Wikipedia, обществените последици от политическите пристрастия, вградени в LLM, са значителни, заключват още авторите на научната публикация.
Резултатите показват, че всички LLM са дали отговори, които до голяма степен са били анти-консервативни и са попадали в категориите "Прогресивен", "Демократичен" и "Зелен" и са включвали ценности като "Равенство", "Мир" и "Прогрес".