„Надявам се да има обществено събуждане и мислене и да има реакция от родителите. Тази информация рядко достига до тях, но вярвам, че мнението на родителите трябва да се чуе. Не можем да говорим от името на родителите без да сме чули тяхното мнение. Това решение изглежда без замисъл и въобще не са взети предвид липсите и нуждите на българското образование и децата“, заяви Яна Алексиева от Асоциация „Родители“ в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио във връзка с въвеждането на военно обучение в училище.

Въвеждат военно обучение в училище от следващата учебна година

Пламена Николова от Национална мрежа за децата заяви, че военното обучение е залегнало в наредбата за гражданското, здравното, интеркултурното и екологичното възпитание, приета през 2016 г. заедно с новия закон за предучилищно и училищно образование.

„Въпросът е къде сред тези четири основни приоритета попада военното обучение. Обяснява се, че е част от гражданското образование, но смятам, че няма по-голям антипод от военното дело и гражданското образование едва ли може да съществува. В момента Министерството на образованието подпомага Министерството на отбраната да подсигури българската армия, която страда от кадрови проблеми, с бъдещи войници. По-голямото внушение е, че отбраната на България е застрашена и уязвима“, добави тя.

Обучението ще се провежда от действащи или цивилни военни. Вероятно те нямат педагогическо обрзование, а класните ръководители ще са задължени да дават отчет във военното окръжие.

Двете дами коментираха и изказване на председателят на Съюза на българските учители Янка Такева, която е член на Национално движение „Русофили“. Те посочиха и липсата на решения за други обществени проблеми като пропагандата и дезинформацията.

Пламена определи решението за обсъждане на военното обучение като целенасочена пропаганда, допълвайки, че реториката за създаването на един маргинален враг и защитата на отечеството нагнетяват страх от заплаха сред подрастващите.

„Не е удачно в училище, където има насилие на различни нива, по един диктаторски тертип да се прави  да се връща военното образование, вместо да се прави всичко възможно да се развива модерно общество и емоционална интелигентност“, заяви тя.   

Яна допълни, че всеки иска детето му да живее в нормален, мирен и обществен свят.

В края на разговора бе коментирана „джендър идеологията“, която за пореден път стана част от злободневните теми.

Пламена изтъкна, че тази „идеология“ се възприема като нещо страшно, но тя не съществува. Подобни страхове покълват в умовете на хората, защото и институциите не са на нужното ниво, за да опровергае подобни клевети.  Яна отбеляза, че все по-често се срещат хора, които вярват в насадените им лъжи и страхове.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм