Голяма кръгла маса ще събере на едно място водещи експерти от държавен, общински, частен сектор и сдружения, ангажирани с бъдещето на парцела от 11 дка, който през последните 40 години зее като черна дупка в сърцето на Бургас или терена на мястото на ГУМ-а на пл. Тройката.
Това стана ясно от арх. Емил Бурулянов и арх. Васил Дончев. Двамата са част от новосформираното гражданско сдружение "Посока Бургас" - социална коалиция от млади хора, които чрез своята експертиза искат доброволно да помогнат на обществото и да бъдат мост между гражданите и институциите в полза развитието на своя град.
В ефира на Дарик, двамата архитекти разказаха за необходимостта от ясен, подробен екшън план за развитието на мястото, за което от години се водят съдебни битки.
"Очаква се в най-скоро време да има съдебен изход от този проблем и сега е най-подходящо да се обединим около решение, което ще очертае бъдещите действия стъпка по стъпка", каза председателят на Съюза на архитектите в България - Бургас, арх. Бурулянов.
По думите му, когато и да бъде решен казуса е добре да има готовност с подписан документ за действията на институциите.
„Стратегия, която ще отвори възможност за решаване на проблема в по-кратки срокове, чрез алгоритъм и в синхрон с общата визия. Искаме да поставим началото на една добра дискусия, в която да бъдат представени идеи и предложения около които участниците да се обединят за справянето с този проблем, с давност е близо половин век", допълни той.
Арх. Васил Дончев припомни историята на района на ГУМ-а, върху чиято територията е имало разположени няколко жилищни квартала. "Той е част от старата градска структура на Бургас. За тези сгради през 80-те години е взето решение да бъдат премахнати и на тяхно място да бъде изграден голям универсален магазин..."
Какво помни историята от този момент нататък, идва ли края на съдебните битки и как "Посока Бургас" ще съдейства за балансирано решение, което да гарантира добри възможности за бъдещо цялостно развитие на голяма част от супер центъра на града, чуйте целия разговор с арх. Емил Бурулянов и арх. Васил Дончев в звуковия файл: