„Всъщност миналата година три пъти проведохме парламентарни избори. След 4 април имаше някакво настроение и възможност за промяна“, обясни политологът Милен Любенов в „Кой говори?“ по Дарик радио. По думите му сега се намираме в тази задънена улица, защото разделителните линии са останали. 

Петър Чолаков и Милен Любенов

„Логично е атмосферата да бъде минорна, защото му се вижда краят“, обясни политологът Петър Чолаков, като прогнозира, че ще изкарат около 3 месеца. „Всъщност вече няма и особена файда да си депутат“, добави той и обясни това с големия човекопоток. Мнението му е, че в тази ситуация няма особено значение кой ще бъде председател на Народното събрание, защото то е с къс хоризонт.  

Начало на 48-ото НС: Как започна първият работен ден на депутатите (обновява се)

„Ние още не сме разбрали процедурните правила по избор“, добави Милен Любенов и обясни, че тези правила ще определят възможността за избор на председател на Народното събрание. Той коментира, че принципно е пагубно първата политическа сила да има само 67 народни представители. 

„Много е фрагментиран парламента. „Възраждане“ скочиха до 4-та позиция, но те не са заинтересовани да играят с другите“, обясни Петър Чолаков относно намеренията на партията на Костадин Костадинов. По думите му „Български възход“ е по-интересна, защото „Стефан Янев намига към всички посоки“. Той обясни, че „кучето е заровено там“. 

Кои са номинациите за председател на Народното събрание?

„Всичките тези предварителни срещи, които бяха организирани от определени политически партии, според мен бяха неуместни. Те трябва да се правят вътре в парламентарните комисии. В момента виждам едно антиинституционално поведение“, коментира Милен Любенов. Той определи разговорите с Росен Плевнелиев и Соломон Паси като „мъртвородена идея“. 

По думите му проблемът при ГЕРБ е, че те осъзнават своята изолация, но те „никога няма да излязат от тази ситуация, ако не се разграничат от конкретни практики“.

Петър Чолаков обясни, че ГЕРБ не повтарят грешката на Слави Трифонов, който отказа да състави правителство, когато ИТН беше първа политическа сила. 

С тържествено откриване започва работата на 48-ото Народно събрание

„ДПС са постоянният фактор в българския политически живот“, коментира той и обясни, че евентуална коалиция с ГЕРБ ще се отрази негативно само на партията на Бойко Борисов. „За тях зад кадър е най-добре да си продължат да играят... За тях оптималният вариант е да бъдат скритата подпорна стена на изпълнителната власт“, обясни той. „Това показва, че никой не иска да поема политическа отговорност“, допълни Милен Любенов. Мнението му е, че от много време насам ДПС започна да издига тезата националното спасение.

„Имаме трайна загуба на легитимност и в изпълнителната власт, и в законодателната власт. Все по-малко хора са активно участващи в изборите“, обясни Петър Чолаков. „Това отдръпване от политическия процес, тази тенденция, в един момент ще спре“, коментира той. 

Експерт по Дарик: Българите вярват в конспирации и проруска пропаганда най-много от всички европейци

По думите му реториката на радикалните политически играчи ще има възход. Той обясни още, че „бъдещето принадлежи на такъв тип (радикални) партии“.

„В България винаги сме виждали радикални играчи, особено през 2005 година, когато партия „Атака“ влезе в парламента“, обясни Милен Любенов, но според него като цяло българското население е умерено. Той обясни, че „Възраждане“ с около 250 000 гласа не може да надмине резултата на партия „Атака“, който в началото е бил около 300 000 гласа. 

Гешев в писмо до новите депутати: НС да се заеме незабавно с проблемите в правосъдната система

„Той вероятно има някакви опасения, че може да се превърне в някаква разменна монета за съставяне на правителство“, обясни Милен Любенов относно активизирането на Иван Гешев и съгласието да даде интервю пред Полина Паунова. „Ако има върховенство на правото, тоест законите да се прилагат еднакво за всички, тогава доверието ще се възвърне“, допълни той.

„Главният прокурор демонстрира много сериозни политически качества. Много сериозно се ориентира в политическата обстановка“, допълни Петър Чолаков, като се съгласи с тезата, че главният прокурор може да се превърне в разменна монета. По думите на Чолаков, Гешев няма от какво толкова да се притеснява заради политическата обстановка. 

Политолози: Под кожата на евроатлантизма се наслагват съвсем други настроения

Милен Любенов припомни, че президентът активно е участвал в свалянето на правителството, а според Петър Чолаков той играе с ГЕРБ в момента. „В този смисъл президентът играе ролята на дестабилизиращ фактор“, категоричен е Милен Любенов. По думите му с връчването на третия мандат ще стане ясно дали президентът наистина иска да няма служебни правителства.  

Гледайте целия разговор тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм