С тържествено заседание днес започва работа новоизбраното 48 Народно събрание. В него влизат седем политически формации, от които една нова.
В първия си работен ден депутатите ще изберат председател и ръководство на парламента. По решение на мнозинството партии в новия парламент, на тържественото откриване не бяха поканени да присъстват посланиците на Русия и Беларус. От парламентарната тирубна президентът Румен Радев ще направи обръщение към народа и новоизбраните народни представители.
С тържествено откриване започва работата на 48-ото Народно събрание
Вежди Рашидов. Снимка: БГНЕС
Съгласно Конституцията на Република България първото заседание на Народното събрание ще бъде открито от най-възрастния присъстващ народен представител. В 48 Народно събрание това е Вежди Рашидов.
Откриване на 48-ото Народно събрание
Народните представители ще положиха клетва, обещавайки да спазват законите на страната и в действията си да се ръкводят не от своите, а от интересите на народа.
Политическите формации в новия български парламент са седем. ГЕРБ –СДС имат 67 народни представители, „Продължаваме промяната” 53-ма, ДПС – 36, „Възраждане” – 27, БСП - 25, „Демократична България” – 20, а новата партия, която влиза в Народното събрание – „Български възход” ще има 12 депутати в парламентарната си група. От 240 народни представители 57 са жени, а останалите 183- ма мъже.
Кои са номинациите за председател на Народното събрание?
Една от първите задачи на новия прламент ще бъде изборът на председател. Обявените до момента кандидатури са четири.
Най-голямата партия в новия парламент ГЕРБ-СДС обяви, че ще номинира бившия транспортен министър Росен Желязков. Той е юрист по образование, бил е главен секретар на Министерския съвет, както и секретар на Столична община.
Христо Иванов: Ако ГЕРБ искат подкрепата на ДБ, да минем през истината за Гешев
Бившите управляващи от „Продължаваме промяната” отново ще заложат на Никола Минчев. Той беше председател на предишния парламент, но бе свален с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане". Малко след това бе свалено и правителството на Кирил Петков.
От БСП обявиха, че ще номинират за председател на Народното събрание Кристиан Вигенин. Той е бил народен представител седем пъти, като четири пъти е бил заместник-председател на парламента.
Борисов: Без разговори, няма смисъл да продължаваме агонията
„Възраждане” издигнаха за поста председател на 48-ото Народно събрание Петър Петров.
Държавният глава Румен Радев ще направи обръщение към народа и новоизбраните депутати. Гости на тържественото заседание на новия парламент ще бъдат също вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният премиер Гълъб Донев и членовете на служебното правителство.
Поканени са представители на Конституционния съд, на съдебната власт, на различни държавни институции, на дипломатическия корпус и на регистрираните в страната вероизповедания. Към предишните президенти и председатели на Народното събрание също са отправени покани да бъдат гости на първото заседание.
Трифонов: БСП и ДБ продължават да са „Куку и Пипи“ и да се обичат
Служебното правителство е подготвило проект на бюджет, който депутатите в новото 48 Народно събрание да разгледат. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев, предаде репортер на БГНЕС.
"Най-важният въпрос сега е да се състави коалиционно мнозинство и да се избере правителство, което да управлява държавата", заяви Донев.
Гълъб Донев ще участва в Национално съвещание на МВР
"Полагаме всички усилия да градим мостове."
Това заяви кандидатът за председател на НС Росен Желязков, предаде БГНЕС.
Митрофанова нарече „водевил” скандала с нейната покана за НС
"Намеренията ни са с първия мандат да сформираме достатъчно мнозинство за кабинет, който да реши националните проблеми", добави Желязков.
Президентът Радев пак призова депутатите да следват съветите на Св. Йоан Рилски и призова към смирение.
Днес се отбелязва Свети Йоан Рилски, който е небесен покровител на България.
Радев: Трябва да продължим да работим за създаването на авиовръзка между София и Ереван
"Надявам се да има повече разум, все пак сме се събрали, за да работим. Това заяви Христо Гаджев от ГЕРБ, минути преди първия пленарен звънец на новото 48-мо Народно събраниe.
Гешев в писмо до новите депутати: НС да се заеме незабавно с проблемите в правосъдната система
Гаджев отбеляза, че винаги в парламента първата сила излъчва председател и след това се провежда гласуване. “Ще видим декларацията на останалите политически групи“, добави той.
"Влизаме с ясната нагласа, че ще бъдем конструктивна опозиция", каза бившият премиер от ПП Кирил Петков на влизане в парламента.
"Ще следим абсолютно внимателно за всеки лев на данъкоплатеца", заяви той.
За какво се разбраха на срещата БСП, ГЕРБ, ПП и ДПС?
"Ако мислим за България, трябва да има правителство."
Това заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Пеевски заяви, че основната задача на новоизбраното 48 Народно събрание е да направи така, че хората да живеят по-добре.
„Моята мотивировка е да работя за моите избиратели, които са ми гласували доверие“, добави той.
Пеевски заведе дело в САЩ заради „неадекватни“ факти срещу него
Костадин Костадинов не се изправи на крака, когато звучеше химнът на Европейския съюз, докато всички останали бяха станали.
Костадинов стана герой в онлайн играта „Светът на Костя“
"Всички дадохме дума да решим проблемите на хората, да започнем да градим тази България, за която си мечтаем. В този парламент ПП ще възстанови работата си от там, където беше спряна, този път като конструктивна, предвидима опозиция", заяви Кирил Петков.
"Ще се водим от два принципа – да оправдаем доверието на нашите избиратели, като изпълним предизборните обещания да работим за решаването на истинските проблеми на нашите избиратели. Ще настояваме нито един данък да не бъде повишен", посочи Петков.
"Бюджетният дефицит да се ограничи на 3%, таван на цените на тока от 250 лева на мегаватчас, ще работим за таван на цента на газа. Ще подкрепим прага на регистрация по ДДС да се увеличи", каза Петков.
Трифонов получил SMS от Петков за ареста на Борисов
"Време е за анализи и равносметки. Изборите произведоха сходна конструкция на парламента, като никого не овласти да състави еднопартийно правителство. Народът отново доказа, че е мъдър. Вместо противопоставяне, народът предпостави диалог, обединение, съединение. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ", предаде БГНЕС.
Нинова: Депутатите решават какъв да е държавният бюджет, а не правителството
"Уроците не са научени, за пореден път се видя. Основната част от политиците не успяха да обяснят на хората какви политики им предлагат. Липса на диалог в обществото и институциите е сигурно условие за криза и разпад, добави Карадайъ. Готови сме на диалог в името на гражданите. Доказали сме, че можем да мислим дългосрочно", посочи той.
"Ако политиците и партиите не си дадем сметка за опасностите пред страната ни и не направим необходимото да има диалог, рискуваме бъдещето на държавата. Отговорността ни трябва да е на ниво, за да се справим заедно. Правителство с ясна програма и срокове, с подкрепата на всички отговорни партии е път към успеха. Да седнем на масата на преговорите, подчерта Карадайъ. През последните 12 г. единствено ДПС беше истинска опозиция на ГЕРБ. Ние не искаме да сме с ГЕРБ, не искаме да сме с управлявалите през последната година и половина. Последните окрадоха парите на всички ни, завещаха ни по 15 млрд. дълг на всяка година, нечувано в историята на България", каза Карадайъ.
Карадайъ - най-харесван „по начин на говорене“ сред ромите
"Росен Желязков ще води Народното събрание по безспорен начин."
Това заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ, минути преди първия пленарен звънец на новото 48-мо Народно събрание.
Атанасова посочи, че сега виждаме прецедент в най-новата ни история - четири кандидатури, липса на осъзнаване на резултатите от изборите.
“Надявам се да има разум”, каза тя и добави, че може би всички кандидатури за председател заслужават доверие, но подчерта, че Желязков би водил парламент по безспорен начин.
"ГЕРБ - СДС ще се стреми в Народното събрание да има съгласие, а в страната мир", заяви от парламентарната трибуна Десислава Атанасова. По думите й България се намира в толкова критична ситуация, че депутатите повече не могат да си позволят дребнави битки.
Според Десислава Атанасова единственият шанс 48 –то Народно събрание да не се провали, е като партиите в парламента се опитат заедно да преведат страната през кризите.
Атанасова: Ако зависи от ГЕРБ, България ще има редовно правителство
"Уважаеми сънародници,
Искам да ви питам доволни ли сте от това, което виждате в тази зала? Харесва ли ви резултата от изборите? Допада ли ви, че за пореден път НС ще събере не народни представители, а мнозинство от безразборна евроатлантическа тълпа.
Ние от "Възраждане" няма да говорим от името на целия народ, но за добро или зло - и никой друг не може. Защото българският народ се въздържа от участие в изборите, затова никой няма как да говори от негово име."
Това каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в реч пред Народното събрание.
"Не знаем какви са причините повече от 61% от българите да не гласуват, но се досещаме: апатия, нихилизъм, неверие, отчаяние, униние, душевна леност и деградация. Всичко това на практика пише смъртната присъда на народа и държавата ни", допълни Костадинов.
"На фона на това, докато на няколкостотин километра от границите ни се води война, чиито икономически последици вече поглъщат целия ни континент; докато инфлацията разяжда икономиката ни, цяла седмица още несвиканото НС се занимаваше с най-важния казус в държавата ни дали днес да присъстват посланиците на Русия и Беларус.
Евроатлантическата тълпа тук със своето инфантилно певедение тук привежда тази присъда в действие всеки ден. Ето защо пак питам - от тези хора ли очаквате да ви управляват добре, да са справедливи и безкористни в действията си, и да поставят българския интерес над всичко, както се заклехме всички преди малко?", попита още Костадинов.
Той прочете пред депутатите и две стихотворения на Иван Вазов.
Скромно дамско присъствие в новия български парламент
„Днес в Народното събрание ще бъдат внесени проектът за инвестиционен разход за придобиването на вторите осем изтребителя F-16 BLOCK 70 и инвестиционната план-програма за модернизация на Българската армия“.
Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов преди старта на 48-ото Народно събрание. Министърът на отбраната изрази надежда, че двата проекта ще бъдат разгледани от народните представители в най-кратки срокове, съобщиха от МО.
Министър Стоянов поясни, че планът за инвестиционен разход за придобиване на вторите 8 самолета F-16 предвижда разсрочено плащане в рамките на 10 години.
"За тази година предвиденото плащане е в размер на 30 млн. лв., а за следващата година - 42 млн. лв. Схемата за плащане е съобразена със състоянието на икономиката на държавата и е направена така, че да не натоварва бюджета", коментира министърът.
„Говорим за проект за инвестиционен разход за F-16. Още от тази година ще започне плащането по този проект. То е разсрочено за 10-годишен период, като схемата е направена щадящо, така че да откликнем на състоянието на икономиката и на перспективите пред държавата“, коментира министърът.
Той съобщи също, че е подготвил отчет на свършеното в Министерството на отбраната, който ще бъде предаден на следващото ръководство.
Стоянов: Новите депутати да кажат български или чужи пилоти ще охраняват небето ни
"И днес не партиите, а ние институциите трябва да дадем отговор можем ли да се справим с кризите, можем ли да осигурим хоризонт за развитие, а на народа сигурност и добруване, това е институционален въпрос, а не толкова тясно партиен. Можем, ако всяка власт поеме отговорност."
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
БСП чака всички партии на среща по въпросите за цени, доходи и бюджет
"За нас от БСП трябва да решим 4 важни неща – Първо, благосъстоянието на народа, второ, финансова стабилност и развитие на икономиката, трето, безкомпромисна борба с корупцията, четвърто гарантиране на мир и защита на достойнството на народа, подчерта Нинова. Кризите доведоха до още бедност и все по-големи неравенства. За нас има бързи решения – таван на цените, увеличение на доходите, подкрепа за енергийно бедните и др.", посочи Нинова.
"Има 3 фундаментални кризи, първата е огромната геополитическа конвулсия. Нейната остра фаза започна с агресията на Путин срещу Украйна, но тя не е двустранен въпрос, тя е най-острата част от преминаване не един праг на нова епоха, в която за съжаление острото противопоставяне на международната сцена има все по-голяма роля", заяви Христо Иванов от ДБ.
"Агресията на Путин срещу Украйна не е просто завладяване на територия, а опит за изобщо пренаписване на правилата, по които функционира международната система, добави Иванов. Не можем да си затваряме очите за тази война и тази нова епоха, каза той. Не трябва да водим политика на неутралитет, това е несериозно", каза Иванов.
"Друга криза за решаване е политическата криза. След поредна вълна на огромни масов протести, България не може да формира трайно управление. Все по-голям брой институции са извън мандатите си и политическата система не може да ги презареди. Навлизаме и в конституционна криза. Партиите не могат да сформират трайно и стабилно правителство, това не е просто безотговорност, да не си затваряме очите, че причината за това е корупцията, подчерта Иванов. Няма работеща прокуратура. Трябва да променим институциите, така че да не ни се налага да се сочим с пръст. Политическата ситуация може да се нормализира ако се съгласим на независим съд, прокуратура, която да бъде политически неутрална, каза Иванов. Без реформиране на съда и прокуратурата, няма да можем да решим политическата криза и това е, защото и гражданите няма да ни позволят това.
Третият проблем е енергийната криза. Дадохме трите решения от ДБ. Първо, ще настояваме за ясна политика в областта на сигурността – модернизация на армията, поемане на отговорност в рамките на НАТО, военна помощ за Украйна, вече е внесен днес проектът на решение, каза Иванов. Трябва да решим проблема с енергийната зависимост. Съдебната реформа и тази на прокуратурата и ВСС е крайъгълен камък за решаване на всички проблеми.
Това управление ще се формулира чрез компромис, но не трябва да бъде компромисно. Управлението не трябва да осигурява време на парламента да функционира. Трябва да има управление, което да решава проблемите в дълбочина.
Това, че ние ще сме твърди за трите приоритета – сигурност, законност и растеж, е въпросът на това да гарантираме, че наистина ще има управление, което да решава проблемите в дълбочина, посочи Иванов. Да не правим компромиси с големите национални цели", категоричен бе Иванов.
„Демократична България“ иска да внесе решение за военно-техническа помощ за Украйна
"Българският народ ни изпрати тук, за да вземем решения, важни за гражданите и бизнеса, свързани с кризите, инфлацията, за бъдещето на България и децата на България, заяви Стефан Янев от „Български възход“.
"За да търсим тези решения се концентрираме на 3 теми, структуроопределящ – сигурност, справедливост и солидарност.
Посланието е да се държим подобаващо като отправим ясни послания, за да сме полезни на себе си и на съюзниците си, добави Янев. Идеята за напускане на съюзите подвежда съюзниците и нас самите. Апелът към съюзниците е да сме солидарни, да се подкрепяме в труден момент. Солидарността е основна ценност като граждани на ЕС. Считаме, че солидарността е и дълг към нашите майки и бащи, каза Янев. Който работи в интерес на българския народ, е добре дошъл в лодката на „Български възход“, добави още той.
Стефан Янев: Ще участваме в разговорите за правителство
Депутатите не успяха да изберат от първия път председател на 48-ия парламент. Нито един от четиримата кандидати не събра необходимия брой гласове. За председателския пост се борят Кристиан Вигенин от БСП, Никола Минчев от „Продължаваме промяната”, Петър Петров от „Възраждане” и Росен Желязков от ГЕРБ. След гласуването председателят на парламентарната група на „ГЕРБ-СДС” Десислава Атанасова поиска 15-минутна почивка, за да се проведе председателски съвет. След него, според процедурата, народните представители трябва да направят втори опит да си изберат председател. Те ще трябва да гласуват за някоя от двете номинации, събрали най-много гласове при първия опит. В случая народните представители ще трябва да избират между Никола Минчев и Росен Желязков.
Втори тур
Депутатите пак не можаха да изберат председател.
При второто гласуване за Росен Желязков гласуваха 103, против 85, и въздържали се - 52.
За Никола Минчев гласуваха 98 души, против - 32, въздържали се 110.
БГНЕС припомня, че депутатите не можаха да изберат председател при първото гласуване. За председателското място на Народното събрание бяха издигнати няколко заявки: от ГЕРБ - за Росен Желязков, от "Продължаваме промяната" - за Никола Минчев. БСП издигна Кристиан Вигенин, а "Възраждане" - Петър Петров.
Гласуването се състоя по азбучен ред на малките имена на кандидатите. След проваления избор от ГЕРБ-СДС поискаха провеждането на председателски съвет и 15-минутна почивка.
При първия опит за избор кандидатурата на Росен Желязков от ГЕРБ-СДС беше подкрепена със 103, против - 86, и 51 въздържали се гласа от общо 239 гласували.
Никола Минчев от ПП получи подкрепата на 74-ма, против - 29, 135 се въздържаха.
Кристиан Вигенин получи подкрепата на 27 гласа, против него гласуваха 37, въздържаха се 181.
Петър Петров получи подкрепата на 27 гласа, против него гласуваха 94, въздържаха се 118, от общо 239 гласували.
"Процедурата за избор на председател на Народното събрание е изчерпана. Трябва да се търси конституционалист, за да се търси изход от тази ситуация."
Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев в кулоарите на парламента.
"Вероятно процедурата ще започне отначало, затова "Продължаваме промяната" отново ще издигне кандидатурата на Никола Минчев за председател на Народното събрание", коментира Василев.
"Трябва да има нови номинации и ново гласуване. Може същите да бъдат номинирани отново, а може да има и нови.
Практически заседанието на НС не може да се разпусне докато няма избран нов председател, защото няма кой да насрочи следващото заседание."
Това каза съпредседателят на Демократична България Христо Иванов в кулоарите на парламента след двата провалени избора за шеф на НС.
"Това е сигнал за много тежко политическо разделение. Защото политическите партии не могат да намерят начин да разговарят помежду си, защото не може да бъде разрешен проблемът с корупцията. Имаме решение на групата да подкрепим Никола Минчев, на този етап няма да си сменяме мнението.
При следващи номинации пак ще гласуваме за него", допълни Иванов.
"Замитането на войната в Украйна под килима и поставянето на България в измислена неутралност, не гарантира сигурност", коментира Христо Иванов. Той уточни, че България трябва да има активно и отговорно участие в НАТО и ЕС, а членството в двата съюза трябва да бъде в центъра на всички политики за повишване на сигурността на страната.
Христо Иванов допълни, че е нужна съдебна реформа и борба с корупцията за да бъде решена политическата криза в страната. В противен случай няма как да се сформира редовно правителство, одобрено от обществото.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм