Руският посланик в България Елеонора Митрофанова нарече „водевил” скандала с нейната покана за откриването на 48-ия парламент в България.

Миналата седмица беше решено посланиците на Русия и Беларус в България да не бъдат поканени на откриването на парламента. Около тази позиция се обединиха "Демократична България" - от която дойде това предложение, ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната" и ДПС.

Политик пред Дарик: Сякаш предизборната кампания продължава

Против се обявиха от БСП и "Възраждане", които отказаха да участват в срещата за обсъждане на този въпрос. От "Български възход" също не отидоха на разговорите и излязоха с позиция, че партиите трябва да се занимават с истинските проблеми на гражданите, но казаха, че в случая България трябва да се съобрази с европейските препоръки.

"Имаше обща резолюция на Европейския парламент с препоръка руските посланици да се изолират максимално от официални политически контакти. Но това е препоръка и затова всяка страна има право да вземе самостоятелно решение по тези въпроси. България, от моя гледна точка, надхвърли плана, като повдигна темата в пресата да се покани ли Митрофанова за първото заседание на парламента, или не. Цяла история, която много напомня на „водевил”, каза Митрофанова пред ТАСС.

МВнР: Българският посланик в Москва също не получава покани

Говорейки за двустранните контакти, Митрофанова посочи, че те са почти напълно блокирани.

„Мисля, че през следващите месеци не ни очаква нищо на двустранно ниво, отношенията, както и в други европейски страни, са блокирани. За съжаление, положителният и силен багаж на отношенията, натрупан в продължение на много години, е най-малкото замразен, дано не е погребан.

„По-скоро тест”. Защо руската кибератака срещу български институции може да се повтори

В икономически план ситуацията е по-положителна, Русия остава на второ място сред търговските партньори на България, до голяма степен благодарение на по-високите цени на петрола и газа, но можем да говорим за определени тенденции. Като се има предвид, че санкциите стават все по-строги, не виждам големи и светли перспективи, но оставаме оптимисти“, подчерта дипломатът.

Припомняме, че българският посланик в Москва също не получи покана. Това коментира на брифинг служебният министър на външните работи Николай Милков, който потвърди, че застава зад становището, изпратено от секретаря на МВнР към Народното събрание относно присъствието на посланиците на Русия и Беларус.

Политик пред Дарик: Сякаш предизборната кампания продължава

Темата за Митрофанова сякаш отклонява общественото внимание към това, което ни е екзистенциално важно. Не че не е важно как се отнасяме към посланика на една обявена за диктаторска държава, но в много от обстоятелствата е по-унизително да пренебрегнеш тази личност, да не се отнасяш към нея като важен фактор. Би било забавно Митрофанова да е в НС и да слуша обръщението на Володимир Зеленски“, изрази мнение Еми Барух в ефира на Дарик.

Светлозар Желев също смята, че Митрофанова няма място в НС.

Без Митрофанова на откриването на 48-ото Народно Събрание

Не смятам, че трябва да има основен акт, това отново ще измести основната точка от свикването на НС, в крайна сметка важното нещо е да имаме правителство, да имаме комисии, има много закони, които трябва да бъдат приети. Проблемът и цялото говорене са безсмислени, става въпрос за посланика на държава, който ни обяви за вражеска държава. За мен по-завършен казус от това да бъде обявена за персона нон грата няма, за мен тази личност не съществува и не е част от пространството. Проблем е отношението на българското отношение към Русия. Безумно е да се делим на русофили и русофоби, това няма нищо общо с реалността“, заяви Желев.

Хамид Хамид: Митрофанова няма място в парламента

Темата за Митрофанова е нарочна експонирана. Това коя новина на кое място е дава курс в обществото. Като коментар в новините се казва и изразява тази позиция безкритично, че видите ли по този начин ще си влошим отношенията с Русия“, сподели наблюденията си Иво Божков.

"Има протокол, който казва, че се канят посланиците на всички държави или не се канят", заяви Георги Свиленски от БСП.

За предсрочните избори

Предсрочните парламентарни избори в България се проведоха на 2 октомври, като ГЕРБ-СДС спечелиха 25,33% от гласовете и получиха 67 от общо 240 депутатски мандата. Коалицията „Продължаваме промяната“ получи 20,2% от гласовете, Движението за права и свободи - 13,76%, Партия „Възраждане“ - 10,17%, БСП - 9,3%, „Демократична България“- 7,44% и „Български възход“ - 4,62%.

В предсрочните избори за 48-то Народно събрание на България участваха 39,41% от избирателите - 2 501 963 души, което е рекордно ниска избирателна активност.

За какво се разбраха на срещата БСП, ГЕРБ, ПП и ДПС?

В момента се провеждат неофициални консултации между политическите сили в опит да се сформира парламентарно мнозинство и ново правителство. Според експерти обаче политиците няма да успеят да постигнат споразумение и вероятно техническото правителство на страната ще продължи да работи и да се подготвя за нови предсрочни избори.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм