Четворната коалиция стана тройна, след като Слави Трифонов обяви, че изтегля миснистрите си от правителството. Кирил Петков обяви, че е готов да управлява с кабинет на малцинството. Дотук свършва кратката новина по темата и започват гаданията и прогнозите ще издържи ли кабинет на малцинството.
Откъде ще се вземат нужните 12 гласа за приемане на актуализацията на бюджета, ще мине ли предложението за смяна на овакантените от "Има такъв народ" постове в Министерския съвет и основният въпрос – вървим ли с бързи стъпки към предсрочни избори, коментираха в "Кой говори" по Дарик радио политолозите Милен Любенов и Димитър Аврамов.
Милен Любенов
"От повече от два месеца се очакваше един такъв ход, защото всички сигнали, които идваха от ИТН, бяха такива – че се търси повод за излизане от коалицията. Аз не разбрах истинския повод вчера – той за мен не стана ясен от изказването на Трифонов", посочи политологът.
По думите му вероятно причините са икономически, свързани с пътното строителство. Можем да търсим и други линии и връзки, добави Любенов.
„Ще става все по-ясно на #кой принадлежи ИТН“ и още от коментарите във Фейсбук
"Не е лошо политиците, отговорните фактори в страната, да назовават нещата с истинските им имена. Тогава много по-лесно ще бъде за нас да се ориентираме кой кой е, какви позиции заема и поради какви причини", заяви Милен Любенов.
Според него най-вероятно наистина става дума за много пари.
"Българската олигархия така се конструира в последните години, че има много преплетени интереси между различни фактори, които понякога излеждат в конкуренция помежду си, след това влизат в определени съюзи. Това го видяхме и по време на протестите – първо бяха пътищарите, след това превозвачите. Всички запознати знаят, че там има голяма концетрация на фирми, свързани с бившите управляващи. Нищо случайно няма в тези протести", на мнение е политологът.
Гроздан Караджов е депозирал оставката си
Според него обаче не е ясно кои са олигарсите – дали са политиците, или са бизнесмените, които стоят отстрани.
Политологът Димитър Аврамов от своя страна определи случващото се като "много грозен развод". Проблемът е, по думите му, че на развода ни казаха, че бракът е бил грозен и по сметка.
"Аргументите не са сериозни. Първо намесването на Северна Македония означава, че вкарваш Скопие като фактор в българската вътрешна политика, което не е най-доброто нещо, което можеш да направиш за националната сигурност на страната", смята политологът.
"Изведнъж ИТН започнаха да говорят за пари - извинявайте, но на никой не му стига бюджетът, в нито едно ведомство", заяви още Аврамов.
Politico: България се връща към политически разрив
Според него ако четири партии не могат да се разберат за принципи на управление, за начин на харчене на пари, никога няма да се получи стабилност на бюджетната рамка и винаги ще има някакви искания. "Не можеш изведнъж да кажеш "дайте ми 3 млрд. лв. да разплащам нещо", категоричен е политологът.
Какво следва?
Шансовете на кабинет на малцинството са много малки, посочи Милен Любенов.
"Кабинети на малцинствата са работещи и често срещани в страни като Нидерландия, Дания, Швеция. В България е много трудно при тази ситуация, особено от гледна точка на предизвикателствата, пред които е изправена страната, както във вътрешен план, така и от гледна точка на външните заплахи", обясни политологът.
ИТН напусна коалицията, ПП готови да управляват с правителство на малцинството
"Не е въпросът за оставките, това ще мине, но това не е големият залог. Големият залог е как това правителство ще взема решения, включително за актуализацията", каза още той.
Според Любенов по този начин правителството става заложник на ГЕРБ и ДПС.
"Партия като ИТН трудно вирее във власт, защото първо това не е истинска партия. Самият Тошко Йорданов беше казал, че те са създали тази партия просто по необходимост, не че много са искали да я създават. Както тази партия сега беше част от правителството, на следващите избори Слави Трифонов може и да я разпусне", каза политологът.
Петков: Няма да допуснем България да влезе в спирала от избори
По думите му няма друг вариант – или кабинет на малцинството, или предсрочни парламентарни избори наесен.
"Проблемът е, че българското общество е заложник на интересите на няколко политици – олигарси, които се страхуват от истинска промяна в правосъдната система, в прокуратурата, защото това би означавало съдебни производства. Това е борбата", категоричен е Милен Любенов.
"Аз не вярвам в способността на министър-председателя да проведе смислени политически преговори и да успее да създаде някаква стабилна основа за това правителство. Вчерашната реакция беше емоционална, неправилна и напук. Когато се оттегля коалиционен партньор, трябва да се опиташ да намалиш напрежението и да го върнеш, а не да тръгваш с обвинения и да казваш кой бил политически брокер", посочи от своя страна Димитър Аврамов.
Петков е жалка картинка, заяви Гроздан Караджов
Според него оттук нататък има три варианта - или корупционно създадено мнозинство, или преформулиране на парламентарното мнозинство от "Продължаваме промяната", което ще стане трудно. Третият вариант е тотално преконфигуриране на правителството, като при този вариант може да се наложи премиерът да подаде оставка.
Целия разговор с Милен Любенов и Димитър Аврамов чуйте във видеото.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм