От Министерството на електронното управление показаха снимки на демо бюлетини, отпечатани с машина,която има инсталиран софтуер, “изграден при довереното изграждане, което беше извършено от експерти на ЦИК вчера (01.11.2023 г.) вечерта”. 

На бюлетините е изписан хеш кодът, който ще се визуализира по време на изборния процес, уточняват от министерството.

Продължава работата на екипите по удостоверяване на съответствието на машините за гласуване до извършване на всички необходими проверки, съгласно приетата методика. Екипите продължават да работят интензивно и в непрекъснат режим, допълват от ведомството.

Генерираният хеш код, който ще се изписва на контролната разписка на машината и на всяка бюлетина, е: 6A 0E B4 06 63 A1 3B 9D 9E 0F 6A 6F AA 74 D6 86 23 26 3C 59 92 5D 54 10 A7 B8 DB EA 97 24 96 8C. Софтуерът е заключен с ключ, който е съставен от три различни пароли на трима от членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК) на лаптоп на ЦИК. 

Експерти към ЦИК извършиха довереното изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на балотажа на местните избори на 5 ноември. Изграждането се извърши в контролирана среда, предоставена от Министерството на електронното управление. В процеса присъстваха представители на четири парламентарно представени партии. Процедурата се наблюдаваше от специалисти на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и се излъчи на живо.

По-късно четирима от общо дванадесет, вписани в регистъра на ЦИК представители на партиите и коалициите, регистрирани за участие в изборите, приеха поканата на комисията и получиха достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване, уточняват от министерството.

„Ще работим без спирка и почивка. Надяваме се да приключим по най-бързия възможен начин“, заяви на брифинг днес главният секретар на министерството Ангел Петров. 

Освен за удостоверяването на машините, Министерството на електронното управление отговоря и за процеса по видеонаблюдение и видeозаснемане в изборната нощ.

Какво е хеш функция?

Хеш функция е всяка функция, която може да се използва за съпоставяне на данни с произволен размер към стойности с фиксиран размер. Стойностите, върнати от хеш функция, се наричат хеш стойности, хеш кодове, дайджести или просто хешове. Стойностите обикновено се използват за индексиране на таблица с фиксиран размер, наречена хеш таблица. Използването на хеш функция за индексиране на хеш таблица се нарича хеширане или разпръснато адресиране на паметта.

Казано на обикновен език, един променлив по размер текст може да бъде пресъздаден като едно строго определено, съответстващо на текста число, наречено хеш (дроб), хеш стойност или извлечение (digest). Прилагането на хеш функция се нарича накратко „хеширане“. Или начин за представяне на огромно количество данни чрез уникален за тях код.

Хеш функциите и свързаните с тях хеш таблици се използват в приложения за съхранение и извличане на данни за достъп до данни за малко и почти постоянно време на извличане. Те изискват пространство за съхранение, само малко по-голямо от общото пространство, необходимо за самите данни или записи. Хеширането е ефективна от изчислителна гледна точка и място за съхранение форма на достъп до данни, която избягва непостоянното време за достъп на подредени и неподредени списъци и структурирани дървета, както и често експоненциалните изисквания за съхранение на директен достъп до пространствата на състоянието на големи или ключове с променлива дължина.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм