С разпит на свидетели на обвинението започна делото срещу председателя на вече заличеното сдружение Културен център "Иван Михайлов" - Битоля Люпчо Георгиевски "за  разпространение на расистки и ксенофобски материали по електронен път".

Пендиков: Чувствам се добре, но продължавам да получавам смъртни заплахи ежедневно

Сред свидетелите на прокуратурата беше и осъденият за палежа на  вратата на Културния център "Иван Михайлов " в Битоля Ламбе Алабаковски, но той ще бъде разпитан на следващото заседание.

Обвиненията по това дело са две - за език на омраза и за разпространение на ксенофобия и расизъм чрез постове във Фейсбук страницата на сдружението, поясни адвокатът на Георгиевски Насер Рауфи, който определи предложените свидетели като парадокс.

Радев: Българската култура и историческото наследство в РСМ са незаличими

"Това са свидетели, които са преки участници в протестите срещу клуба "Иван Михайлов " в Битоля и дори осъденият за палежа на клуба Ламбе Алабаковски. Става ясно, че тези свидетели са субективни", посочи след заседанието Рауфи.

Единият от свидетелите - председателят на Съюза на борците от националноосвободителната и антифашистката война на Македония 1941-1945 г.- Битоля говори за определенията "кръволок" за Иван Михайлов, написани в документите от АСНОМ 1942 г. Той призна,  че не е чел лично публикациите във Facebook профила на сдружението, но когато му казали за тях, "изпитал гняв". Другият свидетел - полицай, написал книга, в която изследвал еврейското наследство в Битоля, отговори на въпроси в коя част на града са живели евреите в Битоля, в частност дали е имало еврейски къщи на улицата, на която се помещава вече закритият клуб "Иван Михайлов".

Прокуратурата в Битоля повдигна обвинение за насаждане на омраза и ксенофобия срещу Люпчо Георгиевски

"От разпита на тези двама свидетели не произтече, че Люпчо Георгиевски е извършител на онова, в което го обвиняват. Това бяха обяснения на лаици, които нямат компетенцията на историци или научни работници и прокуратурата нямаше обяснение защо тези двама свидетели са повикани", каза Рауфи.

В началото на заседанието адвокатът поиска да му бъдат предоставени доказателствата по обвинението срещу Люпчо Георгиевски, тъй като това не е направено до този момент.

Скопие заличи втори български клуб

По думите му онова, с което се е запознал предварително, са цитати на Иван Михайлов, изложени в помещенията на Културния център, "което е логично, доколкото сдружението носи неговото име и към този момент е било официално регистрирано". Що се отнася до публикациите на Facebook страницата на сдружението, според Рауфи става дума за коментари от различни хора, които като администратор Георгиевски не би могъл да попречи да бъдат писани.

"Очевидно става дума за неразбираемо и неиздържано обвинение. Има една стара поговорка, че ако политиката влезе в съда през вратата, истината трябва да  излезе през прозореца", каза адвокат Рауфи.

МВнР с остра позиция срещу заличаването на българския клуб в Битоля

По време на заседанието съдията забрани в залата да има мобилни телефони, да се снима или да се води запис. След разпита на втория свидетел заседанието беше прекратено, а следващото заседание е насрочено за 9 октомври.

След заседанието Георгиевски заяви, че не е притеснен. По думите му целта на делото е: "да бъдат върнати онези мрачни времена от 1949 г., когато свободното изразяване се наказваше със закон".

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм