Парламентът прие на първо гласуване промени в Закона за семейните помощи за деца, внесен от Министерския съвет на 24 октомври 2022 г., предаде БГНЕС.
Гласували „за“ са 108 народни представители, нито един против и нито един въздържал се.
Родителите и настойниците/попечителите на деца със или без право на наследствена пенсия от починал родител могат да получават месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, при условията на чл. 7, ал. 1 независимо от дохода на семейството в размер.
Депутатите одобриха на първо четене промени в Закона за социално подпомагане
„Дете с право на наследствена пенсия от починал родител“ е дете с един или двама починали родители, което има право на наследствена пенсия по чл. 82, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.
„Дете без право на наследствена пенсия от починал родител“ е дете с един или двама починали родители, което няма право на наследствена пенсия по чл. 82, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.
На същото заседание, Народното събрание одобри на първо четене промени в Закона за социално подпомагане. Част от измененията предвиждат социалните помощи да се определят на база размера на линията на бедност за съответната година.
Служебният социален министър Лазар Лазаров уточни, че това е първата законодателна стъпка, която ще даде възможност за увеличаване на броя подпомагани лица и повишаване на размера на помощите, както и за създаването на ефективен механизъм за тяхната актуализация.
Очаква се през следващата година помощите да нараснат с 22%, с колкото ще бъде увеличена и линията за бедност.
След цяла нощ заседания, депутатите върнаха хартиената бюлетина
По-рано Лазар Лазаров посочи, че целта на законопроекта е да отговори на предизвикателства, свързани с членството на България в ЕС и на поети ангажименти в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. По думите му резултатът ще е по-висока степен на социална закрила на хората, които имат необходимост от подкрепа.
Той отбеляза, че законопроектът е в основата на стартиралата реформа в областта на минималните доходи. Това е първата законодателна стъпка, която ще позволи адекватна система на социално подпомагане - създаване на възможност за увеличаване на броя на подпомаганите, увеличаване на размера на получаваните помощи и създаване на ефективен механизъм за тяхната актуализация, посочи Лазаров. Той отбеляза, че това са препоръки, които България е получавала от ЕК в рамките на няколко поредни доклади.
Три срещи в парламента на тема Бюджет (обзор)
В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост е предвидена и реформа в областта на минималните доходи, допълни министърът. Той посочи, че се предвижда и намаляване на административните изисквания по отпускане на социални помощи, така че процесът да бъде съкратен.
С обвързването на системата за социално подпомагане с линията на бедност ще се изпълнят препоръките на ЕК и условията за активиране на Плана за възстановяване и устойчивост, свързани със схемите за минимален доход. Също така ще се създадат необходимите условия за оптимизиране на системата за социално подпомагане - разширяване на обхвата на подпомаганите лица и семейства и увеличаване на размера на помощите, се посочва в мотивите към законопроекта на МС.
ПП и работодатели не постигнаха съгласие по Бюджет 2023
За реализиране на предлаганите промени ще са необходими за периода до 2025 г. съответно – 37,74 млн. лв., заложени в бюджета за 2022 г.; 2023 г. – 87,80 млн. лв.; 2024 г. – 126,44 млн. лв.; и 2025 г. – 126,44 млн. лв. Тези средства са предвидени с постановление на МС от тази година за определяне на размера на линията на бедност за страната за 2023 г. и предложените разчети са изцяло съобразени с нея. Средствата се осигуряват от държавния бюджет, се посочва в доклада на социалната комисия в парламента.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм