Папа Франциск каза, че скоро може да дойде моментът, когато трябва да помисли за оттегляне - и би го направил, ако почувства, че здравето му покаже, че не може да служи по начина, по който трябва.
Канада: Извинението на папата към коренното население не е достатъчно
Той направи коментарите в края на пътуване до Канада, където се извини на местното население. Това бе дълго и изморително пътуване.
85-годишният понтифекс подчерта, че за момента възнамерява да продължи да изпълнява задълженията си и ще бъде ръководен от Бог кога ще се оттегли, ако изобщо се оттегли.
Обяснено: какво точно се случва по време на една премиерска визита във Ватикана
„Не е катастрофа да смениш папата, не е табу“, каза той пред журналисти от инвалидна количка в самолета от арктическата територия на Канада до Рим.
„Вратата за пенсиониране е отворена – това е нормален вариант, но до днес не съм чукал на тази врата. Не съм почувствал необходимост да мисля за тази възможност – това не означава, че след два дни може и да не започна да мисля за това", каза той.
Папата: Искам прошка от коренното население в Канада
През последните месеци папа Франциск страдаше от продължаващи проблеми с коляното, които се отразиха на подвижността му. Той прекара голяма част от посещението си в Канада в инвалидна количка.
Преди това обаче, той отхвърли спекулациите за по-сериозни, животозастрашаващи заболявания.
„Това пътуване беше интензивно“, каза той.
Папата покани на аудиенция съпруги на бойци от полк „Азов“
„Не мисля, че мога да продължа да пътувам със същия ритъм, както преди. Или трябва да си почина малко, за да продължа да служа на Църквата, или трябва да обмисля възможността да се оттегля.“
Папата - чийто предшественик Бенедикт XVI се оттегли поради лошо здраве през 2013 г., каза, че има желание скоро да посети Украйна, но първо трябва да потърси съвет от лекарите си.
Папа Франциск: Лидерите да чуят вика на народа за мир
По време на посещението си в Канада мрачният му фокус беше да се извини на местното население от региона за грешките, извършени срещу тях от Католическата църква.
Папата изглеждаше най-ангажиран в общуването си с местните хора - особено оцелелите от насилие в католическите училища.
Папата призова за спиране на огъня по време на Великденските празници
Имаше обаче моменти по време на някои от официалните процедури с политици, когато умората му от натовареното пътуване изглеждаше очевидна.
Той говори с журналисти на връщане в самолета по редица теми и се оживи в критиките си към така наречените „традиционалисти“ в Църквата – както се случва, онези, които най-вероятно ще приветстват промяната на понтифика.
„Църква, която не се развива, е църква, която върви назад“, каза папа Франциск.
Папа Франциск осъди клането в Буча и целуна украинското знаме (видео)
„Много хора наричат себе си традиционалисти, не са! Просто се връщат назад и не се развиват. Това е грях! Традицията е живата вяра на мъртвите, вместо това тяхното отношение е мъртвата вяра на живите. Важно е да се разбере ролята на традицията – един музикант казваше, че традицията е гаранция за бъдещето, тя не е парче, чието място е в музей."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм