Извинението на папа Франциск към коренното население за малтретирането, което е било практика в управляваните от църквата училища в страната, не е достатъчно. Това се казва в официална позиция на канадското правителство, цитирана от БГНЕС.

Тя идва по време на посещението на Франциск в Квебек за срещи с премиера Джъстин Трюдо и генерал-губернатора Мери Саймън, което ще бъде една седмица.

Папата: Искам прошка от коренното население в Канада

Критиките на правителството се отнасят до пропуска от страна на Франциск на каквото и да е споменаване на сексуалното насилие, претърпяно от деца от коренното население в училищата, както и до отказа му да посочи католическата църква като институция, носеща каквато и да е отговорност.

Посещението на папата цели да „изкупи“ ролята на църквата в интернатната училищна система, в която поколения деца от коренното население бяха насилствено изведени от домовете си и принудени да посещават управлявани от църквата, финансирани от правителството интернати, за да се асимилират в християнското, канадско общество.

Обяснено: какво точно се случва по време на една премиерска визита във Ватикана

В понеделник Франциск се извини за „злото“ на църковния персонал, който работи в училищата, и „катастрофалния“ ефект на училищната система върху семействата на коренното население. В реч пред правителствените власти в сряда папата се извини отново и нарече училищната система „достойна за съжаление“.

Той поиска прошка „за злините, причинени от толкова много християни на коренното население“, както и на „местните католически институции“.

Ватикана продаде за 223,6 милиона долара сграда, свързана с корупционен скандал

Паралелно с това, обаче, той отбеляза и че училищната система е била „насърчавана от правителствените власти по това време“ като част от политика на асимилация и избирателни права, в която „местните католически институции са имали участие“.

Коренното население отдавна настоява папата да поеме отговорност не само за злоупотребите, извършени от отделни католически свещеници и религиозни ордени, но и за институционалната подкрепа на католическата църква на политиката на асимилация.

Премиерската визита във Ватикана през погледа на Константин Вълков

Повече от 150 000 деца в Канада са били отведени от домовете си от 19-ти век до 70-те години на миналия век и настанени в училищата в опит да бъдат изолирани от влиянието на техните семейства и култура.

Канадското правителство се извини за ролята си в насилственото извеждане на децата от семействата. Бившият министър-председател Стивън Харпър издаде официално извинение за интернатните училища в парламента през 2008 г., като ги нарече тъжна страница в историята на Канада и каза, че политиката на насилствена асимилация е причинила голяма вреда.

В огромно съдебно дело срещу правителството бяха изплатени милиарди долари на около 90 000 оцелели студенти.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм