Фалитът на крипто борсата FTX доведе до понижение на цените на биткойна и други криптовалути с по над 60% от началото на годината, а пораженията се пренесоха и към публични компании с експозиция към дигиталните активи, пишат от Darik Business Review
Акциите на Coinbase, собственика на Square - Block, компаниите за добив на биткойни Hive и Riot, криптобанката Silvergate и софтуерната компания MicroStrategy поевтиняха сериозно в последния месец.
Петимата най-богати в света на криптовалутите изгубиха 112 млрд. долара през 2022 г.
Отмина ли обаче най-лошото?
В края на краищата, волатилността съпътства постоянно тази индустрия. Криптовалутите са известни с големите понижения на цените и възстановяването им след това.
Това не е първата крипто зима, което може да бъде потвърдено от дългогодишните почитатели на биткойна. През 2018 г. имаше големи корекции, както и в началото на 2020, и през лятото на 2021 г.
И така, ще могат ли криптовалутите и акциите на свързаните с тях компании да направят завръщане през 2023 г.?
Крипто сривът - благодат за адвокатите по несъстоятелност
Някои позитивно настроени наблюдатели на пазара смятат така, но също така мислят, че инвеститорите трябва да имат по-реалистични очаквания.
“Много ясно е, че ние, като индустрия, трябва да създаваме по-добри продукти,” казва Хани Рашуан, главен изпълнителен директор на 21.co - компания за инвестиции в сферата на криптовалутите.
Рашуан казва, че е изненадан, че пораженията за крипто пазара не са били още по-големи.
Броят на биткойн милионерите пада с 80% за година
Колкото и сериозни да са последните разпродажби (биткойнът поевтиня с над 15% само през ноември), цената на биткойна все още се движи около 17 000 долара.
Това е около три пъти над нивата на цените по време на дълбините на мечия пазар при криптовалутите по време на пандемията през 2020 г.
“Как все още подхождаме към цената от 17 000 долара? Това трябва да говори нещо. Това е показателно за факта, че хората все още използват криптовалути и се опитват да предпазват активите си. Доверието не е разклатено из основни,” казва Рашуан.
Крипто и регулации – създадени един за друг
Други посочват, че технологията, която стои за биткойна и крипто индустрията, остава солидна.
“Ще се сблъскаме с известни предизвикателства в обозримо бъдеще. В крайна сметка обаче, очакваме нещата да се подобрят. Това ще бъде катализатор. Институционалните инвеститори ще навлизат все повече,” казва Джон Ейвъри от FIS.
Той очаква повече регулаторна яснота по отношение на криптовалутите през 2023 г. Това, в крайна сметка, би било нещо добро.
“Винаги има необходимост да се балансира между иновациите и защитата на инвеститорите,” казва той. “Регулациите не винаги решават всичко това, но са важни.”
Биткойн миньори разпродават машините си на безценица
Други посочват, че бързото падение на FTX би трябвало да послужи за подсилване на компаниите, които ще оцелеят. Coinbase, по-конкретно, може, в крайна сметка, да бъде облагодетелствана в дългосрочен план, въпреки че акциите й поевтиняват значително в момента.
“Бързият фалит на FTX ще предизвика по-нататъшен регулаторен контрол над сектора, който очакваме да се превърне в по-ясно насоки за участниците на крипто пазара,” казва Фади Масих, вицепрезидент на Moody’s Investors Service. “Това вероятно ще облагодетелства Coinbase, предвид размерите и по-установената й позиция в сектора.”
Още за краха на криптовалутата FTX
Проблемите при криптовалутите би трябвало веднъж завинаги да докажат на инвеститорите, че биткойнът не е (и вероятно никога няма да бъде) замяна на щатския долар или други подкрепени от правителствата валути.
Крипто валутите си остават спекулативен актив. Това не е проблем сам по себе си, но инвеститорите просто трябва да са наясно с рисковете.
“Криптовалутите са възхвалявани за тяхната децентрализирана природа, лесните трансакции и ниските разходи за трансакциите, но дори и биткойнът продължава да бъде по-волатилен от акциите и облигациите, което му пречи да бъде надежден актив за съхраняването на стойност,” казват в свой доклад Джейсън Прайд и Майкъл Рейнолдс от Glenmede.
Според тях е погрешно да се смята, че биткойнът може да се справя добре в периоди на пазарна волатилност. Тази година доказа, че криптовалутите на са добър хедж, особено когато акциите на технологичните компании поевтиняват сериозно.
Това също така “до голяма степен ограничава използването им за диверсифициране на инвестиционния портфейл.”
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Преструктуриране на дълговете спестило 21 милиона на Община Пазарджик
- Все повече компании в България се интересуват от „зеленото“ банкиране
- След изборите в САЩ: Биткойнът отбеляза рекордна стойност, а еврото спада
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст