Националният съвет за тристранно сътрудничество се събира на заседание.
Работодатели, синдикати и властта ще разгледат четири законопроекта, внесени от "Демократична България" и от "Продължаваме промяната", свързани с осигуровките на държавните служители и ползването на отпуск след раждане.
Предложенията вече са внесени в Народното събрание. От ДБ предлагат постепенно, за осем години, държавните служители поетапно да плащат осигуровките си до достигане на 40%, пише БНТ.
От Българската стопанска камара обявиха, че подкрепят подобна мярка, но не и без икономическа обосновка.
Управляващите към момента подкрепят поправките, но днес се очаква становището и на министерството на финансите.
Още по темата
- КНСБ: Ако държавните служители започнат да плащат поетапно осигуровките си, да бъдат компенсирани с по-високи заплати
- Мартин Димитров: Дефицитът може да бъде 2,6% през 2026 г. и 2,5% през 2027 г.
- Бюджет 2026: Ще успее ли кабинетът „Радев“ да напълни дупката в хазната
- Тристранният съвет: Без консенсус държавата да поеме здравните осигуровки по време на майчинството