“България, за съжаление, е застрашена от сериозна ерозия на нейната позиция в рамките на евроатлантическия свят”. Така политологът Огнян Минчев коментира в предаването “Без претенции” по Дарик радио положението, в което държавата ни сама се поставя в контекста на неподписаното споразумение за сътрудничество с Украйна.
Става дума за оттегленото споразумение за военна помощ за Киев от служебния премиер Димитър Главчев, за да получи то одобрение от Народното събрание и коментарите от ГЕРБ-СДС, че сега е крайно “неудачен” момент такова да бъде подписано заради преговорите за съставяне на редовен кабинет, в които участват и БСП.
Позиция на скатаване
Въпреки коментара си, че България рискува да ерозира позициите си в евроатлантическия свят, Огнян Минчев обясни, че не очаква видими и демонстративни реакции от страна на българските политици в посока на отдалечаване на евроатлантическите и европейски ценности. Но подчерта, че очаква “старото българско поведение - скатаване”.
“Скатаване от споразумението с Киев, скатаване от поемането на един или друг ангажимент, скатаване и оглеждане дали няма да ни се скара някой, ако си говорим по-често с Орбан”, доразви тезата си политологът.
Той припомни, че България е единствената страна - член на ЕС, с изключение на Унгария, която досега не е подписвала подобно споразумение.
“То очевидно е отлагано дълго време по причини, които не мога да систематизирам, но е отлагано, за да се окажем последната или предпоследната страна, която не е подписала подобно споразумение. В момента това споразумение излиза на преден план може би, защото едно подобно споразумение отново може да възпламени несъгласията между тези политически сили, които в крайна сметка преговарят за създаването на редовно правителство и от тази гледна точка никак не е странно обстоятелството, че Бойко Борисов веднага направи завоя и каза: “Всъщност щом това споразумение създава проблеми, не е необходимо сега да го подписваме, то така или иначе е като на 8 септември да си купиш фабрика”. Така че споразумението беше с лекота загърбено с цел преговорите (бел.ред - за кабинет) да продължат”, каза Минчев.
Той напомни, че е един от хората, които винаги се е изказвал в подкрепа на създаването на редовно правителство, защото без такова политическата криза у нас няма как да бъде преодоляна.
Преструвка ли са евроатлантическите нагласи на политиците?
“Жертването с лека ръка на това споразумение обаче показва много неща, включително и колко дълбочинни са евроатлантическите убеждения и позиции на част от българските политици, които напоследък много парадират с това”, обясни политологът.
Той уточни, че отказът от подписване на споразумението показва, че едно редовно правителство във формата, съставен от преговарящите в момента - ГЕРБ-СДС, БСП, ДБ и ИТН би било особено пестеливо и предпазливо на политики по отношение на Украйна.
“Съществена част от българските политици вече задъхано взимат завоя между настоящата американска администрация и идващата администрация на Тръмп като си въобразяват, че смяната на двете администрации ще промени много съществено отношението на САЩ към България и в частност към самите тях. Аз предполагам, че повечето от тях ще бъдат сериозно разочаровани, поради простата причина, че отношението към България няма как да се промени драматично или няма да се промени бързо”, заяви Минчев.
На въпрос дали е възможна промяна на геополитическите позиции извън ситуацията със споразумението, особено ако в един бъдещ редовен кабинет влезе БСП, политологът допусна такъв съществуващ риск.
България се плъзга по оста Будапеща-Белград
“Първата индикация е лековатото отношение към това споразумение между България и Украйна от страна на български политици, включително и на самия Бойко Борисов, който води тези преговори в момента. На второ място - ние днес имаме едно посещение в България, на унгарския президент Орбан в България. Той е поканен от президента, не от правителството или друга институция, но на мен ми се струва, че в настоящото време, в което северните страни се обединяват в един гъвкав съюз в рамките на НАТО на подготовка на по-устойчиво противопоставяне на руската агресия, България не особено демонстративно, но бавно се плъзга по едно по-активно участие в една друга ос в рамките на европейския континент и това е оста, свързана с поведението на унгарския президент Орбан, неговият сърдечен приятел в Белград - Вучич, в Скопие -правителството на Мицкоски, както и Република Сръбска и т.н. Струва ми се, че не само българския президент, но и редица други български политици биха се възползвали от промяната в международната обстановка и очакванията, свързани с политиката на новата американска администрация и ще стоплят отношенията си с тази ос - Будапеща-Белград и т.н.”, прогнозира политологът.
Той предрече, че подобно поведение на България би било крайно непродуктивно.
Минчев припомни и какво е отношение на унгарския премиер Виктор Орбан в Република Северна Македония по отношение на България, където “унгарски фирми, близки до властта притежават най-антибългарските медии”.
Политологът посочи, че тъй като “българската държава живее на санитарния минимум на своето съществуване, Българската външна политика е била винаги функция не на националния ни интерес, а на баланса на натиска, който се оказва върху София от Изтока и от Запада”.
Прокуратурата и имунитетите
Активизирането на прокуратурата и искането на имунитети и повдигане на обвинения на политици Минчев обвърза с опитите за съставяне на редовен кабинет.
“Допускам, че такава връзка съществува, защото най-малкото искането на имунитети, особено на тези на политически активисти на “Продължаваме-промяната” допълнително циментира позицията на партията срещу политически компромис за създаване на ново правителство и по този начин, ако някой е заинтересован от това нормално правителство да няма в този парламент то той използва своите връзки и контакти, за да оказва въздействие върху това поведение, в частност на прокуратурата”,каза Минчев.
Той обаче изтъкна, че едва ли ДБ, които участват в преговорите за съставяне на кабинет, биха прекрачили “червената линия” редовно правителство да не “пресече” процедурата за избор на обвинител №1, въпреки опитите на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов да остане на поста като титуляр на пълен мандат.
Минчев коментира и отношенията в коалицията ПП-ДБ, особено предвид факта, че ДБ участват в преговорите за съставяне на кабинет, а ПП - не. Той посочи, че коалицията се намира под “много силно напрежение от множество различни страни”.
Гледайте целия разговор с Огнян Минчев в прикачения видео файл.
Още по темата
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- ГЕРБ и ДБ се договориха: Започват работа по споразумение за общо управление
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?