Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че няма да подпише Споразумението за сътрудничество в Украйна, ако парламентът не го включи в дневния си ред. Това обяви самият той пред журналисти в Брюксел. Председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова обаче отказа да вкара точката, а част от партиите вече се обявиха против идеята.
Преди да стане ясно, че депутатите няма да разгледат искането на служебния премиер, Главчев допълни, че щял да говори с президента Володимир Зеленски “да прояви разбиране” и да изчакат решението на Народното събрание (НС).
“Тогава да пристъпим към подписване на споразумение или пък да го отложим за по-добри времена”, каза министър-председателят.
В сряда късно вечерта се разбра, че Главчев няма да подпише предложеното от него споразумение за сътрудничество с Украйна без то да е получило одобрение от мнозинството депутати в НС. Последва и коментар от зам.-директора на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева, която определи решението като “скандално”.
“Решението на Главчев да отмени подписването на пакта с Украйна, за който България е поела ангажимент още през октомври, е абсолютно скандално”, написа тя във Facebook.
Премиерът се оплака, че след решението му е чул много “небивалици”, една от които, че провалял преговорите за съставяне на редовен кабинет.
“Това вече ми идва в повече”, обясни той.
Дипломатически скандал
По-рано днес съпредседателят на парламентарната група на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) Николай Денков каза, че според него днес ще има дипломатически скандал заради решението на Главчев.
"Да се назначи процедура по подписване на сп оразумението с Украйна и България да се откаже в последния момент, е случай, който няма как да остане незабелязан", каза Денков.
Снимка: Николай Денков/ БТА
Според депутатът от ПП-ДБ е имало поне два начина, по които да се избегне подобен скандал.
„Първо – текстът на споразумението всъщност преповтаря положения, които са гласувани неколкократно в НС. Също така е имало решения в Министерския съвет. Няма нищо, което да е ново. Второ – има процедура, по която може да се подпише и след това да се поиска ратификация от парламента”, посочи Денков.
Редовно правителсвто трябва да подпише споразумението
Първата политическа сила ГЕРБ е на мнение, че подобно споразумение не трябва да се подписва от служебно правителство.
„Винаги съм твърдял, че служебните правителства са, за да правят избори и съм бил винаги абсолютно против те да подписват дългосрочни договори", заяви лидерът на партията Бойко Борисов.
Снимка: Бойко Борисов/ БТА
Той обясни, че преди половин година категорично са щели да подкрепят подобен договор, но сега има и други фактори.
"Сега когато и Европа, и Америка, особено след изказванията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, мирен процес, който да настъпи - ние малко като на 9 септември фабрика. Ние с Украйна ще работим, ще участваме във възстановяването, има ли мирен процес, направили сме много за тях и едно редовно правителство ще подпише договор, който да е взаимноизгоден и за двете страни", обясни още Борисов.
Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски от своя страна заяви, че който не подкрепи споразумението, е "слуга на Москва".
Експремиерът заяви, че според ПП-ДБ споразумението съответства на интересите на България, продължава политиките и затова го подкрепят.
“Това да поемеш ангажимент и няколко часа преди пътуването, да го пратиш в НС, не е коректно”, категоричен бе народният представител от ПП-ДБ.
Относно преговорите за кабинет Денков изтъкна, че той не участва в тях, но това, което забелязва е, че се обсъждат доста теми, “но не и най-важната - как да се възстанови правосъдието” в страната.