Служебният премиер Димитър Главчев няма да подпише предложеното от него споразумение за сътрудничество с Украйна без то да е получило одобрение от мнозинството депутати н Народното събрание. Това съобщи самият той на влизане на срещата на върха ЕС-Западни Балкани.

По-рано от ГЕРБ-СДС призоваха премиера да оттегли споразумението.

“За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента”, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов.

“Неудачен момент”: Главчев ще чака НС за сътрудничеството с Украйна

Според него “в края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено "разгорещена динамика".

В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с четиригодишен мандат и т.н. Подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна. Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. И в крайна сметка един редовен кабинет вече седем спокойно може да взима подобен тип решения оттам нататък”, коментира Митов.

Снимка: Даниел Митов, архивБУЛФОТО

В момента ГЕРБ-СДС водят преговори за съставяне на редовно правителство с ДБ и БСП, като социалистите традиционно са против подкрепа за Украйна. 

"Да, да, аз така и ще направя. Ако Народното събрание не събере мнозинство да подкрепи споразумението, аз няма да го подпиша", каза по-късно в Брюксел Главчев.

Той посочи, че именно в това е смисълът на изпратеното писмо - било нормално и служебно, и редовно правителство да се допитва до народните представители.

Аз нямам никакви притеснения по споразумението, тъй като то е правно необвързващо и политическо и не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от Народното събрание. Единственото, което ме притеснява, е десетгодишният срок. А в такъв случай имаме решение на Конституционния съд от 1992 година, че би трябвало в рамките на обхвата си наистина на правомощията на Министерския съвет за външната и вътрешната политика да взима решения. Но мисля, че е твърде оптимистично, че 10 години ще бъдем служебно правителство”, коментира министър-председателят.

Запитан за посещението на унгарския премиер Виктор Орбан и транзита на руски газ през България, той заяви:

На ниво правителство ние нямаме такова решение. Аз не знам дали тази тема ще се обсъжда. Срещата е по покана на президента Радев, който ще даде и работен обяд. Българското правителство към момента няма отношение по въпроса. Попитайте президента Радев какви теми ще обсъждат”.

Срамно и скандало

Междувременно решението на Главчев да оттегли споразумението за сътрудничество с Украйна при липса на подкрепа от НС бе определено като “скандално” от зам.-директора на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.

“Решението на Главчев да отмени подписването на пакта с Украйна, за който България е поела ангажимент още през октомври, е абсолютно скандално”, написа тя във фейсбук.

Чернева посочи, че “днешното шикалкавене с изпращане до НС, при положение, че е имало уговорено подписване с президента Зеленски утре в Брюксел, е срамно”.

Така България остава, заедно с Унгария, страна от НАТО без такова споразумение. (Словакия има пътна карта.) Отказът на ГЕРБ да подкрепи подписването е меко казано странен и е чудесен подарък за Орбан”, написа Чернева.