НАТО поема координирането на западната военна помощ за Украйна от Съединените щати. Това съобщи източник, запознат с въпроса, цитиран от "Ройтерс". Промяната трябваше да стане факт преди месеци и идва месец преди в Белия дом да стъпи Доналд Тръмп. Смята се, че целта на този ход е да защити механизма за подкрепа към Киев.

Стъпката дава на НАТО по-пряка роля във войната срещу руската инвазия, като същевременно спира да ангажира силите на Алианса.

Дипломатите обаче признават, че предаването на руля в НАТО може да има ограничен ефект, като се има предвид, че САЩ под ръководството на Тръмп все пак биха могли да нанесат сериозен удар на Украйна, като намалят подкрепата си, тъй като те са доминиращата сила в Алианса и доставят по-голямата част от оръжията на Киев.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност през януари, заяви, че иска да сложи край на войната бързо. Той обаче не разкри как възнамерява да го направи.

Тръмп е против мащаба на американската финансова помощ за Украйна. В миналото ръководената от САЩ група Рамщайн, ad hoc коалиция от около 50 страни, кръстена на американска военновъздушна база в Германия, където проведе първата си среща, е координирала западните военни доставки за Киев.

Междувременно напускащата администрация във Вашингтон се бори да изпрати възможно най-много оръжия в Киев на фона на опасенията, че Тръмп може да намали доставките на военна техника. Джо Байдън вече разреши нанасяне на удари с ракети навътре по руска територия с американските ATACMS.

Тръмп пък заплаши да изкара САЩ от НАТО по време на първия си президентски мандат и поиска съюзниците да харчат 3% от националния си БВП за своите въоръжени сили в сравнение с целта на НАТО от 2%.

НАТО пое координирането на военната помощ за Украйна от САЩ