Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува да освободи предсрочно от длъжност главния прокурор Иван Гешев по предложение, направено от четирима членове на Прокурорската колегия заради изказване, което накърнява престижа на съдебната власт. Това стана с подкрепата на 16 членове на съвета, "против" гласуваха четирима.

100-те национални дефекта от Самуил Петканов: Ротация на врътките

Темата коментира в "Кой говори" по Дарик радио Нели Куцкова, юрист, бивш председател на Съюза на съдиите в България и бивш член на ВСС. 

"Голям срам за съдебната система от всичко, което се разкри покрай цялата процедура за освобождаването на главния прокурор. Оттук нататък трябва да се мисли много сериозно как ще продължи да работи съдебната система и в частност прокуратурата. Защо изобщо допуснахме такъв човек да стане главен прокурор, за да се налага после да бъде освободен?", коментира Куцкова.

Депутатите започват дебат за премахването на фигурата главен прокурор

"Някак си усещането остава не като справедливост, а като разкрити много мръсни механизми, които действат в нашата система и влиянието на различни политици в уж независимата ни съдебна власт. В крайна сметка, наистина поради разместването на пластовете в политиката и различните резултати на изборите, се стигна и до това. Тези, които наложиха избора на Гешев, се разграничиха от него, защото и те осъзнаха какъв таралеж са си вкарали знаете къде", заяви тя.

"Едва когато някои политически партии решиха, тогава процедурата беше задвижена. С времето се натрупаха достатъчно основания той да бъде осбоводен, но ВСС дължи обяснение защо той беше избран, кой го излъчи", категорична е Куцкова.

Шефът на правната комисия иска реформирана фигура на главния прокурор

"Винаги има критици и винаги могат да се намерят аргументи. Въпросът е дали има нещо противоконституционно. Сега президентът е на ход – единият вариант е да подпише указа за осбовождаването на Гешев като главен прокурор, а другият вариант е да върне предложението до ВСС за ново прегласуване", припомни тя.

След безпрецедентното решение на ВСС депутати обмислят дали изобщо да не се премахне фигурата на главния прокурор. От ПП-ДБ обясниха, че дискусията за голяма съдебна реформа тепърва започва със събирането на конституционно мнозинство. За целта още тази седмица започват разговори с останалите партии в НС. Идеята на ПП-ДБ е изцяло премахване на фигурата на главния прокурор или тя да има само административни функции. От „Възраждане” и ИТН излязоха с остри критики към двете най-големи формации в парламента. БСП и ДПС запазиха мълчание по темата.

“Политическо решение”. Тошко Йорданов коментира отстраняването на Гешев

"Не съм съгласна с предложението за отпадане на фигурата на главен прокурор. Още преди Втората световна война сме имали главен прокурор. Ако това бъде прието, може да се стигне до трус в прокуратурата. Мисля, че ако се допитат народните представители до конституционалисти, и те ще бъдат убедени, че това е неправилно", категорична е тя.

От номинация без конкурент до уронване престижа на съдебната власт. Кой е Иван Гешев (снимки)

"Трябва да се ограничат правомощията на главния прокурор. Както всички знаем, дяволът е в детайлите. Трябва да се обезгласи до голяма степен влиянието му върху всеки един прокурор. Трябва се постигне това намерение във ВСС и то от прокурорската колегия да има по-голяма квота в парламента, за да не наблюдаваме отново това ясно влияние. Има интересна идея, предложения за главен прокурор да се правят от неправителствени ораницазии, от академичната общост. Много ще е сложно, защото няма да се освободим от нашенските си игри, но има и добри идеи", каза Куцкова.

"Реформа означава дългосрочно мислене, стратегия, законодателни промени и т.н. Само с отстраняване на един човек, не може да се каже, че това е начало на реформа. Това е корекция на една грешка", заключи тя.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм