"Не смятам, че има нещо, което е скрито, и не смятам, че бездействаме, напротив. От решението на парламента досега са извършени стъпки, които са регулирани в националния план за въвеждане на еврото, който е официален документ, който е достъпен на страницата на Министерство на финансите. Той беше приет от предишното редовно правителство".

Това заяви заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов от трибуната на Народното събрание по време на блиц контрол, предаде БГНЕС.

Демерджиев поиска повече пари за МВР, ако не получим средства от ЕК за охрана на границата

"На базата на решение на предишното редовно правителство и на мандата, даден ни след решението на парламента, ние продължаваме с всички тези стъпки. Някои от тях са добре известни обществени - беше финализирана комуникационната стратегия, която ще обясни всички тези процеси, за които виждам и вие имате някои неразбирания, и се радваме, че всички министерства ще комуникират с бизнеса, с малките и средни предприятия и с гражданите какво ще се случва със страната ни, когато страната ни влезе и преди да влезе в Еврозоната".

Станишев: Енергийната бедност се дължи на ниските доходи

Пеканов обясни, че Министерство на икономиката е започнало допитвания до бизнеса как ще им се отрази този процес и какви разходи ще има върху тях и как държавата може да адресира евентуални рискове. "Министерство на финансите е водещата институция по тази тема, тя директно говори с ЕК", каза още той.

Костадин Костадинов, лидерът на "Възраждане", не остана удовлетворен от отговора на Пеканов и го покани на протеста на "Възраждане", който ще се състои утре, 3 декември. "Каня ви на свой ред, елате на този протест да си поговорите с хората, 'айде да видим дали имате толкова смелост и мъжество", посочи той.

Сменят формулата за енергийна бедност

Последва и още един въпрос към заместник министър-председателя по управление на европейските средства, този път от лидера на БСП - Корнелия Нинова. Тя искаше да знае кога ще бъде внесено понятието за енергийна бедност в Народното събрание.

"Темата за енергийната бедност от дълги години е трябвало да бъде решена в страната, много пъти съм казвал, че може би не сме правили достатъчно, за да адресираме социалните неравенства и да помагаме на хората в нужда. Темата е част от ПВУ. Може би има забавяне, но в момента сме във финалната фаза на изчистване на този въпрос. В момента експертна комисия разработва дефиницията за енергийна бедност", отговори Пеканов.

За да се информираме за еврото: Пускат телефонна линия и евромобил

Той каза, че комисията е стигнала до краен резултат и обясни, че дефиницията ще включва три елемента - подоходен критерии, социален статус и имущество.

"Голям проблем обаче е последващото доказване и верифициране на този въпрос, т.е. как ще се събират данните, кои институции ще събират данните и как ще преминава целия процес", обясни той.

Ройтерс: Влизането на България в еврозоната е застрашено от изборна безизходица

Пеканов каза, че водещото ведомство по тази тема е Министерство на енергетиката и целият механизъм е трябвало да бъде разработен именно от него, но този механизъм изисква и участието на други институции.

"Самата дефиниция е готова, но в момента се работи по т.нар. съпътстваща наредба, която изчиства как след това ще се верифицира и доказва този процес, така че да гарантираме, че когато се приеме от парламента, това ще може да се случва по най-добрият и ефективен начин", каза още той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм