"Конфликтът в Близкия изток е изключително сложен, но не бива да забравяме, че тези, които нападнаха първи, бяха "Хамас", и то нападнаха мирно население - хора, котио въобще не подозираха, че може да се случи подобно нещо". Това коментира пред Дарик радио Надежда Нейнски.

По думите й в момента големият въпрос е дали ще има сухопътна операция. "Аз смятам, че една сухопътна операция в Ивицата Газа би била трагедия и за двете страни, защото всички знаем, че "Хамас" контролира тази територия и има безкрайно много подземни тунели, в които не се знае какво ще посрещне израелските войници", коментира тя.

Според Нейнски арабските държави имат ключова роля в посока на това да се намери решение на близкоизточния конфликт и "Хамас" наистина да бъде обезвреден.

За изборите

"Аз смятам, че хората като цяло не обичат да правят избори, защото изборите са отговорност. Трябва да избереш между много едно и това означава, че ти се натоварваш с отговорността за това, което си избрал", посочи Надежда Нейнски.

Тя изрази мнението, че начинът, по който избираме, ще бъде начинът, по който живеем във всяко едно отношение.

"Изборният процес, за да стигнем до това, което е днес, е изключително важния начин за промяна на властта. Ако няма демократични избори, властта ще се сменя с насилие. В демокрацията изборите са възможността хората да се произнесат като оценка за едно управление, или да изберат между други алтернативи", каза още Нейнски.

За отмяната на машинното гласуване тя коментира, че всяко препятствие създава мотивация. "Българинът е такъв човек, че действа на инат. Ако му пречат да гласува - той отива и гласува. Едно подобно действие според мен е изиграло повече мобилизираща роля", на мнение е Нейнски.

Тя изрази притеснението си от това, че в България постоянно има скандали за нещо. "Притеснявам се, че след като се дискредитираха политическите партии, институциите, сега е напът да се дискредитира и изборният процес", посочи Надежда Нейнски.

"Аз съм абсолютен привърженик на машинното гласуване и смятам, че в 21 век ние наистина трябва да вървим напред и то минимизира шансовете за злоупотреба", категорична бе тя.

Днес България избира местната власт. Малко над 6 милиона и 48 хиляди души имат право да гласуват на изборите за кметове, кметски наместници и общински съветници. След последните решения на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина. В над 11 000 секции отново ще има видеонаблюдение и излъчване на резултатите.

Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина. Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място.

Бюлетината се сгъва пред избирателя от секционната комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласува се зад паравана, като след това избирателят занася бюлетината - отново сгъната, до комисията, за да ѝ ударят втори печат и да откъснат отрязъка с номера ѝ. Никой от комисията няма правото да я разгъва. След това избирателят я получава обратно, за да я пусне в урната. Подписва се в избирателния списък и си взема документа за самоличност.

Гласоподавателят отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат, партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм