“Рейдърството, което се случва в една от партиите от страна на един корпулентен политик, показва, че от успеха на това рейдърство, ще разберем доколко е превзета нашата държава - това е основното в тези избори”. 

Това изтъкна като “основното на тези избори” разследващият журналист от “Капитал” Йово Николов. В ефира на Дарик радио той коментира, че при предходния парламент от ГЕРБ са имали желание да съставят правителство и са предложили такова, но то не е събрало мнозинство заради разцеплението на една партия. 

“Ако т.нар. “момче” успее да стане незаобиколим фактор в този пъзел, който сега ще разгадаем сега в 23:00-00:00 часа през нощта, това означава, че водещата партия ще трябва да се съобрази с него”, коментира Николов.

“Ще ти се случи случка”: Какво става пред урните, когато падне мрак

“Ако в кв. “Христо Ботев”, например, до 17 часа е било тихо, след това пред секциите започват да се извиват опашки от по 20-30 човека, а отпред пред училището стои един човек и казва: “Ти трябва да дойдеш да гласуваш, защото иначе ще ти се случи случка”, коментира практиката за контролиране на вота Николов. 

По думите му тъй като прогнозните резултати идват със закъснение, ефектът от контролирания вот се проявява няколко часа след края на изборния ден. 

Улицата и завладяната държава

“Когато държавата е завладяна, единственият начин тя да бъде отвоювана, е улицата. Както стана през 2013 г.”, припомни разследващият журналист.

“Популизмът е бич Божий в целия свят. Потокът от информация, възможността всеки да се изказва като последна инстанция - това количествено натрупване ще отнеме време да се превърне в качествена промяна. Образованието е онова, което може да създаде качествено общество. И то не се случва с вдигане на заплатата на учителите с 50% над средната, а с една гигантска стратегия, дългосрочна, с хоризонт 15-20 години”, категоричен е журналистът.