Случката с Мустафа Емин, член на ДБ и съветник на военния министър Тодор Тагарев, обвинен в арогантно поведение и злоупотреба с влияние в детското отделение на спешната болница "Пирогов", на този етап остава неизяснен въпреки съобщението за приключила проверка в "Пирогов". Докато продължаваме да се занимаваме с въпроса дали политическо лице на висок административен пост се е опитвало да използва позициите си, за да осигури лечение на детето си в приоритетни условия обаче, изпускаме поглед от голямата картина за състоянието на спешното детско здравеопазване у нас.
Защо деца и родители са принудени да чакат с часове за рутинни процедури заедно с десетки други страдащи хора от всякакви възрасти? Има ли достатъчно педиатри в София и страната? Какво се случва с проекта за детска болница? Какво е отношението към малките пациенти и техните родители? Отговори на някои от тези фундаментално важни въпроси дадоха в "Кой говори" по Дарик три жени в различни роли, за които детското здравеопазване е живот, работа и кауза.
Темата коментираха Надежда Цекулова, журналист и активист; Ани Стоянова, основател на фондация "Даная", (двете са членове на Обществения съвет за изграждане на Националната детска болница), както и Таня Андреева, педиатър и бивш народен представител.
"Не съм била свидетел на случилото се с Мустафа Емин и мога да коментирам случая само принципно. Всяка злоупотреба със служебно положение е абсолютно недопустима. За съжаление, ситуацията, в която един родител с болно дете се намира, винаги е особено притеснителна за цялото семейство и системните проблеми в здравеопзването само засилват тази тревога в родителите. Апелирам управляващите да си свършат работата и да бъде изяснен целият случай, за да е ясно имало ли е по някакъв начин превишаване на правомощията, имало ли е злоупотреба със служебно положение или нещата са били в рамките на обичайното и съответно, ако е имало такива злоупотреби, да се вземат съотвените мерки и ако не е имало злоупотреба, да бъде изчистено името му", коментира д-р Андреева.
"За мен институцията, която би могла да реши този казус, е болница "Пирогов". Всички, които живеем в София, знаем какво представлява "Пирогов" за софиянци. "Приогов" е институция, не просто една от софийските болници. Това е мястото, където всички търсим помощ в най-трудните моменти, с които се сблъскваме. Това е мястото, където постъпват много тежки травматични случаи. Болница, в която има полицейски пост на входа и аз не мога да повярвам, че "Пирогов" не знае какво се е случило на нейна територия. Смятам, че ако ръководството желае да достъпи информацията за това какво се е случило, то би могло да събере тези данни и да ги направи достъпни за всички нас, за да можем правилно да адресираме своя граждански гняв. Това е ситуация, която огромна част от родителите са преживявали. Отиваш в лечебното заведение с разстроено малко дете, с надеждата не само да получиш помощ, но и някой да отговори на страха ти и когато часове наред никой не отговаря на този страх, а ти държиш в ръцете си това уплашено дете, това увеличава твоя страх, че може да пропускаш нещо", заяви Надежда Цекулова.
"Пирогов" има огромни проблеми. Не знам в подробности дали идват от администрация, дали са кадрови, аз виждам крайния резултат. Другото странно в този случай е защо всички спешни случаи се насочват към "Пирогов", коментира Ани Стоянова.
"Никой от нас няма претенции към работище в "Пирогов". Тези хора са подложени на нечовешки натиск денонощно. Въпросите трябва да са към ръководството на това лечебно заведение и от друга страна към Министерството на здравеопазването, което има ангажимента да отговори на въпроса защо се налага милионен район да бъде обслужван от едно-единствено спешно отделение", добави Цекулова.
"Пирогов" предоставя една изключително добра услуга в звеното спешност. Там специалистите са много подготвени да работят в подобни ситуации и има уникални за страната отделения, които могат да подкрепят някои състояния, където няма другаде такава възможност. Истината е, че и там, както и в много болници в страната, персоналът не достига. Не достигат и желаещите да работят с деца поради тежкия стрес, поради естеството на работа и това се вижда в часовете чакане, които всеки родител е преживявал. Това, че часове наред може да се чака пред един кабинет, там минават пациенти с различна патология и за едно дете е изключително травмиращо да види друг пациент с тежка травма, с кръвотечение. Важно е да отделим децата от възрастните, за да не преживяват тази травма. За съжаление, статистиките показват, че както педиатрите в страната намаляват, още повече намаляват и медицинските сестри. За съжаление, тези специалности, работата на медицинските сестри, работата на лекарите, които работят с деца, продължават да бъдат абсолютно непривлекателни и за да имаме кадри, които да се грижат за децата ни, трябва да направим медицинските професии на хората, които работят с деца, истински привлекателни. Младите педиатри са изключително малко. 60 процента от педиатрите ще се пенсионират в следващите 10 години. Дори и да се вземат мерки сега, те са много, много закъснели", категорична е д-р Таня Андреева.
"В детската реанимация в "Пирогов" медиците правят и невъзможното. Това са едниствените хора, които успяха да комуникират с мен нормално. Те знаят как да поднасят информация, как да обяснят състоянието на детето. В същото време виждаш другата клиника, която пък съвсем не ѝ се получават нещата. Виждах как работи едната клиника, как всички бяха там и как липсваше всичко в клиниката по неврохирургия", сподели Ани Стоянова.
"Аз имах в предходните години много активна работа в Българския хелзинкски комитет, имах щастието да науча страшно много на тема права и да се сблъскам челно с разбирането на българина за права на детето. За съжаление, ние не разбираме децата като личности и носители на права, а като някакви обекти, за които ние трябва да се погрижим. Цялата държава функционира по този начин. Образованието смята, че децата трябва да бъдат научени на нещо, а не те сами да научат нещо. Здравеопазването третира децата като едно физическо тяло, което трябва да бъде ремонтирано и се забравя, че причината това физическо тяло да бъде човешко същество, е неговата душа. Правата за личността на децата са абсолютно неразривно свързани с организацията за медицинската помощ и в същото време родителят да бъде максимално въвлечен в процеса, максимално добре информиран. Това са проблеми, които в нашата система не само не са добре регламентирани, за тях липсва разбиране и яснота", обобщи Надежда Цекулова.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts