Чуйте анкета с протестиращи "против" спорните законови промени. С хората разговаря Християна Тасева:
Чуйте анкета с протестиращи "в подкрепа" на спорните законови промени. С хората разговаря Християна Тасева:
Два протеста на метри един от друг се проведоха в четъвртък вечерта (15 август) в центъра на София. Демонстрациите бяха “срещу” и “в подкрепа” на приетите промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които забраняват „пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната” в училищата.
Под прозорците на президентството хората скандираха за оставката на Румен Радев, когото призоваха преди дни да наложи вето на спорните промени. Днешната демонстрация беше организирано във Фейсбук.
Другият протест, организиран от „Възраждане“, се проведе пред сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър I“ №1 и беше в подкрепа на промените.
“За” и “против”: Спор без перспектива за решение
“Абсолютно противоречат на Конституцията на Република България, противоречат на много международни спогодби. За мен те проповядват омраза, дават зелена светлина на дискриминация и насилие.Това, което се случва на българските ученици и до момента не беше хубаво, а в момента, когато речта на омразата влезе в закона, наистина става опасно. Дискриминацията се случва както на ЛГБТ хора, така и на ЛГБТ ученици…Представям си колко страшно би било за един млад човек, примерно 17-годишен, който тепърва осъзнава себе си и какви са привличанията му, да му се даде знак от държавата, че за неговата идентичност не трябва да бъде говорено. Надявам се учениците да могат да намерят подкрепа, която да е адекватна и да отговаря на… любов и истина”, коментира Мануела Попова от протеста “против” новото законодателство.
“Мисля, че тези промени не са адекватни, съдържат дума, която е използвана във фалшиви новини и т.н. Малко законът е като “Пропагандата вика: Дръжте пропагандата!”. Смятам, че е изключително важно подрастващите да имат сексуално образование, да им се обяснява по спокоен и аргументиран начин в какъв свят живеем. Това трябва да се случи от експерти, защото учителите не се справят с това, което е нормално…Има дискриминация, има агресия, огромен проблем е това, че по-различните хора не могат да се приемат от обществото. Това, което този закон прави, е че ни разделя още повече. Трябва да се търси начин да се обединяваме, да се информираме и да сме по-толерантни. Изобщо не ми е приятно аз да съм тук, а отсреща да има мои съграждани, които са на контрапротест. Не смятам, че това помага на някого”, коментира Деница Заричинова от протеста “против” новите промени.
“Протестирам, защото ме е страх, че нещата отиват на зле в България. Мозъците все повече се промиват, емпатията все повече изчезва, че сме все по-безпросветни. Един такъв закон, който налага цензура върху знание, защото това е знание, само ще влоши нещата”, коментира Мария Стоева от протеста “против” спорните законови поправки.
“Идеята на този закон не е да се спре пропагандата, а на малки стъпки да се намали свободата на обществото и то вече започва да се случва…ЛГБТ пропаганда в училищата няма, единственото, което ще се промени е, че в момента, ако някое дете ме пита - мога ли да харесвам деца от другия пол - ще трябва да го излъжа. Това ще се промени”, коментира училищният преподавател Георги Лозанов.
На няколко метра разстояние се проведе и протест “в подкрепа” на законовите промени, а ето какво коментираха участници в демонстрацията пред Дарик:
“Важно е да се отстояват традиционните семейни ценности, защото, ако видим в западните държави как се развиват тези крайно либерални движения, можем да видим как техните общества са стигнали до абсолютно разложение и хората, които изповядват тази идеология и практикуват тези неща, всъщност не водят нормален живот. Пропагандирането на такива неща, навсякъде, особено пред малки деца, е пагубно и изгражда именно едно такова общество”, коментира Мартин Маринов протестиращ в подкрепа на промените.
“Защитавам нашите деца Няма място в нашата държава такава античовешка идеология. Долу ръцете от нашите деца! Когато станат децата на 18 години, да си решава какви наклонности имат, всеки да си прави каквото си иска, но да не се бъркат в живота на децата” - анонимен гражданин.
“Да изпълним български протест, за запазване на нашето християнско семейство. Според нас българите, от векове християнското семейство се състои от съпруг и съпруга, мъж и жена. Всичко, което се опитват да ни вкарат отвън, не е с целта да се разшири кръгозорът на децата, а по-скоро да бъдат объркани и дори разболяни. Аз съм тук, за да подкрепя християнското семейство, да подкрепя националните и традиционни ценности. Ние сме българи, имаме си мъж и жена, имаме си християнско семейство. Искаме да кажем, че няма как да отстъпим над морала. Това е морален протест, искаме да запазим националните и етнически принадлежности. Ние сме българи и държим на ценностите си”, коментира пред Дарик протестиращ “в подкрепа” на закона, който не пожела да се представи.
“На мен тепърва ми предстои да имам семейство и деца, на 25 години съм и не искам децата ми да бъдат индоктринирани в една такава античовешка политика. Просто искам децата ми да си растат нормални и в една съзнателна възраст да си вземат решение сами какво искат да правят. Ние не сме против хомосексуалистите като цяло, а против индоктринацията на деца”, коментира протестиращ “в подкрепа” на промените, пожелал анонимност.
Припомняме, че приемането на закона от мнозинството в Народното събрание провокира вълна от протести и остра полемика по темата. ЛГБТ активисти проведоха серия от демонстрации пред Народното събрание с настояване законът да бъде отменен.
Последва и призив от комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти към българския президент да не подписва закона. В социалната мрежа Х еврокомисарят написа, че е “дълбоко загрижен от неотдавнашния закон, приет от българския парламент за забрана на т. нар. ЛГБТИ "пропаганда" в училищата”.
Към момента не е ясно как образователната система ще прилага промените на практика, но опасенията са, че ще се забранява разпространението на информация за хора с различна сексуална ориентация или полово възприятие. Много критици сравниха новото законодателство с аналогично в страни като Русия, Грузия, Унгария и Словакия.
Идеята за промените е на „Възраждане“, но текстовете бяха подкрепени от 154 депутати в Народното събрание. „Против“ гласуваха представителите на „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), според които законопроектът е неграмотно написан, а определенията в него са преписани от Уикипедия.
В четвъртък следобед от президентството съобщиха, че държавният глава е изразил отношението си към промените в Закона за предучилищното и училищното образование с подписването на указ за неговото обнародване.