В Германия почина бившият надзирател в нацистки концентрационен лагер Йозеф Шютц, който беше вкаран в затвора на рекордна възраст - на 102 години, а присъдата му беше произнесена миналата година. Той обаче не е бил в затвора, тъй като е чакал да бъде разгледано обжалването му.

Самият Шютц отричаше докрай, че е бил есесовец и лагерен надзирател, съобщи БГНЕС, позовавайки се на Би Би Си.

Против цигарите, но пристрастен към кокаина: 10 малко известни факта за Хитлер

Въпреки това през юни миналата година съдът го осъди на пет години затвор, като прие за доказано, че през 1942-1945 г. е служил като пазач в лагера Заксенхаузен край Берлин и е подпомогнал убийството на 3500 души.

На 102 г. почина най-възрастният осъден нацистКадър от Twitter

Шютц обжалва присъдата пред Федералния съд на Германия.

По време на Втората световна война нацистите изпращат в Заксенхаузен повече от 200 000 души - политически затворници, съветски военнопленници, евреи и роми.

Часовникът на Хитлер бе продаден за 1,1 милиона долара

Десетки хиляди от тях умират. Някои от тях умират от глад и тежък труд, други са умъртвени при медицински експерименти, трети са убити в газови камери, а четвърти просто са разстреляни.

Името и датата на раждане на Шютц са открити в документи на СС, но той все още твърди, че не е бил есесовец и не е служил в лагерната охрана, а е работил във ферма по време на войната.

„Не знам защо седя тук, на подсъдимата скамейка. Нямам нищо общо с всичко това“, заяви Шютц пред съда.

Германец е арестуван за хитлеристки поздрав към израелски спортисти

Въпреки това съдът стигна до заключението, че Шютц наистина е служил в концентрационния лагер и съзнателно и доброволно е участвал в масовото изтребление на хора.

Германия засили издирването на нацистки престъпници след нашумелия случай с Иван (Джон) Демянюк, който беше екстрадиран в Германия от САЩ и през 2011 г. беше осъден на пет години затвор като бивш надзирател в концентрационните лагери Собибор и Флосенбург и съучастник в масовите убийства на затворници.

Демянюк, който по време на произнасянето на присъдата беше на 91 години, също не влезе в затвора, тъй като обжалва и почина в старчески дом преди решението да бъде взето, още през 2012 г.

„Отвратителна нацистка мания“. Кание Уест искал да е като Хитлер

Четири години след процеса срещу Демянюк "счетоводителят на Аушвиц" Оскар Грьонинг беше осъден на четири години затвор. Благодарение на обжалването той също не влезна в затвора до смъртта си през 2018 г.

През декември първата жена, обвинена в съучастие в нацистки престъпления от десетилетия насам, 97-годишната Ирмгард Фюрхнер, която е служила като секретарка на коменданта на концентрационния лагер Щутхоф край Данциг (сега полски Гданск), е осъдена на две години затвор с условна присъда. 

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм