Три дни в Рим и Ватикана!

Делегацията, водена от президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски в българския самолет - безпрецедентно....!

На летището в Скопие самолетът, в който е делегацията на българския държавен глава Румен Радев е посрещнат от шпалир ...от репортери на македонските медии.

От месеци насам темата за това ще вдигне ли България ветото си за старта на преговорите на съседката ни с ЕС е водеща там. В медиите  се следи всяка промяна в българския политически живот, появяват се всякакви хипотези за евентуален победител в парламентарните избори, как този резултат би довел до евентуално правителство и как това евентуално правителство би подходило към важния за Република Северна Македония въпрос.

Очакванията са към България. Не се предвижда политиците в самата Република Северна Македония да преосмислят собственото си поведение и подход в търсене на решение на спорните въпроси. Самите спорни въпроси пък вече са формулирани по начин, по който обществото в Република Северна Македония е убедено, че България не признава правото на всеки да се самоопределя както прецени и иска да бъде обявен Гоце Делчев за българин.

Тон за това даде премиерът на съседката ни Зоран Заев, в опит да обясни защо не успя да получи от българското правителство зелена светлина за преговори на Република Северна Македония с ЕС в края на миналата година. Обяснението беше: България я чакат парламентарни избори и българските политически партии мобилизират електората си с твърда позиция по отношение на Република Северна Македония. Напролет, с новото правителство ще се разберем.

Вгледан в собственото си политическо бъдеще Заев опрости до неузнаваемост българските аргументи, по начин, по който никой да не желае да вникне в принципа в тях.

Българските избори обаче не доведоха до онова, с което Заев омайваше обществото в съседката ни. Служебното правителство сложи край на гадаенето дали Трифонов, Манолова или Борисов (без ВМРО)  като евентуални премиери, биха смекчили българската позиция.

За изчистване на македонската позиция категорично не се говори. Изпаднал в ситуация да отбива всякакви вътрешно-политически атаки Заев заигра ролята на лошото ченге, което сипе „смешки” за това как не разбирал "защо всички са произлезли от маймуните, а ние (македонцитe) от българите" ...

И във функцията на доброто ченге, заради наближаващите нови срокове, влезе президентът Пендаровски. Той е по-обран, лексиката му е по-европейска и столът му на президент не се клати, за разлика от премиерският на Заев.

И така! Под шума на фотоапарати и десетина включени камери на летището в Скопие двама президенти Радев и Пендаровски заявяват, че правят стъпка напред със съвместния полет и отбелязване на делото на двамата братя, създали буквите, на които пишем. Че ще говорят по спорните въпроси, но решаването им е в ръцете на правителствата в двете държави.

Дали е забравено, че всъщност именно Румен Радев беше първият български политик, който заяви, че „България трябва да заложи клаузите на договора за приятелство в присъединителния процес  на Македония в ЕС, за да имат правна сила, с ясни откровени условия, свързани с нашите национални интереси.” ? Заяви го още през май 2019 при встъпването в длъжност на Пендаровски, на което беше гост. Заяви го във време, в което българското правителство демонстрираше радост от това, че има подписан договор и, че България, като голяма сестра ще поведе Република Северна Македония по европейския път.

Македонската делегация влиза в българския самолет към Рим. Българските журналисти – в лявата, македонските - в дясната част на самолета. Не се познават. Не разговарят помежду си. Изключение сме с двама колеги, с които вече отдавна се познаваме и сме убедени, че не мантрите за общуване, а истинското общуване е една от пътечките по ПЪТЯ.

Знаците на случилото се в Рим!

Делегациите тръгват всяка по своята програма след кацането на самолета.

Важното двустранно събитие от деня - подписването на договор за сътрудничество (впрочем не пожелателен, а със съвсем конкретни клаузи)  в представителството на ЕК в Рим между двете държавни информационни агенции БТА и МИА, минава в присъствието единствено на българските журналисти.

 

-Защо? - питам колега от Република Северна Македония.

-Трябваше да предаваме за новинарските емисии, които бяха по същото време, от срещата на Пендаровски с Матарела – получавам в отговор.

А след срещата с италианския президент Пендаровски казва важни неща - „Президентът Радев говори с напълно различен тон от своите предшественици в българското правителство, министъра на отбраната, министъра на външните работи, опитва се да успокои топката и да говори с нас културно. Той се придържа към основните български искания, но не ни обижда и това вече говори, че той е човек, който е сериозен, стабилен и не възнамерява да печели политически точки, като оскърбява един от съседите“. Но и представя нещо, което не се случи нито по време на посещението на на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей и португалския външен министър Аугушто Сантуш Силва в София, нито в Скопие - разкри от Рим подробности за португалското предложение за разрешаване на спора с България, а именно – историци от държави-членки на Европейския съюз да се включат в работата на историческата  комисия.

Това предложение, всъщност не е ново. И Германия предлагаше посредници - историци. И тогава България отказа.

А реакцията на Радев не закъсня. Още на следващия ден край „Сан Клементе”, където е гробът на Св. Константин-Кирил Философ беше категоричен пред българските журналисти: Нямаме нужда от посредници. Сами трябва да разрешим проблемите си.

Впрочем и в тази църква, знакова за всички славянски народи, в която за пръв път служи православен свещеник, българската и македонската делегация не бяха заедно.

Събраха се на другото знаково място - базиликата „Санта Мария Маджоре”, където папата благословил книгите на новата за онези години азбука, дело на Кирил и Методий. Там заедно бяха българският и македонският президенти, заедно със съпругите си. А пред катедралата, предвидените изявления все пак се превърнаха в малък брифинг.

Радев: Отправяме силно  послание с това взаимно преклонение пред великото дело на славянските апостоли, които се почитат не само в нашите страни. България е готова да работи последователно за изграждане на мостове между нашите две страни. И най-важното - за сближаване между хората.

Пендаровски: Ние имаме партньор, с когото говорим на общ език- езикът на Европа. Не на български, не на македонски, а на езика на Европа.

Въпросът за португалската идея за посредници, естествено идва от македонските колеги.

Радев повтаря тезата си за това, че двете държави сами трябва да решат спорните въпроси и нямаме нужда от посредници, защото това би означавало необходимост и от преводач, на когото да платим. ( В тези думи може да бъде открита и шегата, но и сериозен подтекст-въпрос на интерпретация и македонските медии я направиха, както умеят)

Пендаровски натъртва, че най-важното е едни преговори да се водят от равноправни партньори. И, че е важно да се правят компромиси. „Ето, аз съм по-стар от президента Радев ( бел.ред. с няколко месеца), но той говори пръв пред вас” (шегата също е с подобаващ подтекст).

Медиите се разлетяват в различни посоки, за да информират аудиторията си. С колегите се виждаме отново в самолета и отново всеки сяда от своята страна на пътеката.

Въпросите, след това посещение у нас и в Република Северна Македония остават еднакви: Ще отстъпи ли България от позицията си?

Малката стъпка, формулирана като „различен тон” достатъчна ли е?

Ако правилно разчетем знаците помежду си, отговорът не е труден.

Поне във времето на служебното правителство!