Съпредседателят на „Да, България“ и народен представител от „Демократична България“ Ивайло Мирчев бе специален гост в „Седмицата на Дарик“, за да коментира параметрите по проектобюджета за 2026 година, представени от финансовия министър Гълъб Донев. Мирчев коментира също актуалната вътрешнополитическа ситуация с акцент върху работата на правителството на Румен Радев до този момент.
„Бюджетът на Жан Виденов е приет при 3% дефицит, този е при 5,7%. Дори когато фалира КТБ, бюджетният дефицит бе по-нисък. Или става дума за грешка при изчислението, или има злонамерено желание да бъдат разпределени пари към някои общини. Искрено се надявам да е първото. Няма никакви реформи в този бюджет. Еврозоната не е причина за инфлацията. Когато се наливат директно пари в икономиката, единствено се стига до инфлация и по-висок дълг. Данъците не ги увеличават, но през рязкото увеличаване на дълга всъщност се увеличават сумите, които българските граждани трябва да платят, така че косвено им се вдигат и данъците. Не искам да определям бюджета като издънка, защото нашият интерес е България да има адекватен бюджет с реформи, който да води до растеж“, заяви Ивайло Мирчев.
„Навсякъде, където може да се краде в България, винаги се е крадяло. Краде се и от мантинелите, не само от асфалта. Като шофираме, виждаме основни пътища без маркировка. Слага се това, което може да се открадне. Нашият екип започва детайлно разследване по отношение на мантинелите. Имаме информация, че подмяната на мантинелите, което се прави на всеки 10 години, на места е била чисто фиктивна. Дълги години се крадеше безобразно от всичко. Това се доказа и с асфалта, който не бил 20 см., а бил 7 см. Не се допускаха алтернативните решения и накрая се плаща с човешки животи, и то на малки деца. Така плащаме за корупцията. Пътищата и здравеопазването са най-доброто огледало за това“, заяви той.
„В здравеопазването дори хората не са сменени. Същите хора, които са били в тази игра и разпределят над 6 млрд. евро, са отново там. Искам да разбера каква е реформата в новия бюджет за здравеопазването. Младите лекари работят на 2-3 места, за да натрупат работно време, а същевременно има 6 милиарда евро. Обогатява се една малка група от хора и нещата продължават“, коментира съпредседателят на „Да, България“, част от „Демократична България“.
„С тези 131 депутати Радев и неговите министри могат да правят каквото решат по начина, по който решат. Не виждам воля, освен в няколко министъра, които действат адекватно. Пеевски и Борисов дори не изнаглеха до такава степен. Те си бяха оставали пари за крадене, ами хубаво, но това в момента е същото с няколко милиарда отгоре. Сега е същото, но как го оправдаваме? „Прогресивна България“ дойдоха с такава заявка, но виждаме засега подмяна на фасадата, а отдолу при мрежата от фирми са същите хора, които продължават със същите практики. В здравеопазването абсолютно нищо не се е променило“, заяви Мирчев.
Още от интервюто на Ивайло Мирчев пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на съпредседателя на „Да, България“ Ивайло Мирчев в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!