Съпредседателят на „Да, България“ и народен представител от „Демократична България“ Ивайло Мирчев бе специален гост в „Седмицата на Дарик“, за да коментира параметрите по проектобюджета за 2026 година, представени от финансовия министър Гълъб Донев. Мирчев коментира също актуалната вътрешнополитическа ситуация с акцент върху работата на правителството на Румен Радев до този момент.

„През 2023 година двамата с Мартин Димитров влизаме в контакт с Министерството на финансите, загрижени за държавните финанси, тогава екипът беше същият, който е сега, но беше служебно правителство. Попитахме какво става с бюджета и същият този екип ни каза, че бюджетът е между 6% и 7% дефицит, защото нещата са много зле. Поискахме да разгледаме числата и ни казаха, че нещата са много зле, и разказът беше същият, който е и сега. Тогава министърката на финансите каза едва ли не, че държавата е пред фалит. Няколко месеца след това редовно правителство прие бюджет при 3% дефицит, след като ни казаха, че това е нереалистично, а в крайна сметка финиширахме при 2% реален дефицит. Или този, който е правил разчета при 6% и 7%, е сгрешил и ни е дал злонамерено тези числа, или толкова гениално са се справили министърът Асен Василев и т.нар. „сглобка“. Тогава служебното правителство експлоатираше страховете на хората“, заяви Ивайло Мирчев.

„Това е елементарен подход за разговор с българските граждани, особено когато става дума за техните пари. Когато българите усетят, че от техните пари се крадат милиарди, те излизат на протест. От „Прогресивна България“ трябва да оттеглят този бюджет и да го вмъкнат в 3% дефицит, а до три години да видят как ще се стигне до балансиран бюджет. Капиталовите разходи са 10 милиарда евро, а досега са похарчени 1 милиард евро, това означава, че до края на годината трябва да бъдат разплатени още 9 милиарда евро. За тези месеци теоретично няма как да бъдат реализирани. Освен капиталовите разходи, имаме над 1 милиард евро отгоре за издръжка, без да става дума за какво ще бъдат похарчени. Никой не казва защо са с 1 милиард евро повече. Ние трябва да се върнем и да помислим колко ще плащаме за лихви“, каза още той.

„Бюджетът на Жан Виденов е приет при 3% дефицит, този е при 5,7%. Дори когато фалира КТБ, бюджетният дефицит бе по-нисък. Или става дума за грешка при изчислението, или има злонамерено желание да бъдат разпределени пари към някои общини. Искрено се надявам да е първото. Няма никакви реформи в този бюджет. Еврозоната не е причина за инфлацията. Когато се наливат директно пари в икономиката, единствено се стига до инфлация и по-висок дълг. Данъците не ги увеличават, но през рязкото увеличаване на дълга всъщност се увеличават сумите, които българските граждани трябва да платят, така че косвено им се вдигат и данъците. Не искам да определям бюджета като издънка, защото нашият интерес е България да има адекватен бюджет с реформи, който да води до растеж“, заяви Ивайло Мирчев.

„Навсякъде, където може да се краде в България, винаги се е крадяло. Краде се и от мантинелите, не само от асфалта. Като шофираме**,** виждаме основни пътища без маркировка. Слага се това, което може да се открадне. Нашият екип започва детайлно разследване по отношение на мантинелите. Имаме информация, че подмяната на мантинелите, което се прави на всеки 10 години, на места е била чисто фиктивна. Дълги години се крадеше безобразно от всичко. Това се доказа и с асфалта, който не бил 20 см., а бил 7 см. Не се допускаха алтернативните решения и накрая се плаща с човешки животи, и то на малки деца. Така плащаме за корупцията. Пътищата и здравеопазването са най-доброто огледало за това“, заяви той.

„В здравеопазването дори хората не са сменени. Същите хора, които са били в тази игра и разпределят над 6 млрд. евро, са отново там. Искам да разбера каква е реформата в новия бюджет за здравеопазването. Младите лекари работят на 2-3 места, за да натрупат работно време, а същевременно има 6 милиарда евро. Обогатява се една малка група от хора и нещата продължават“, коментира съпредседателят на „Да, България“, част от „Демократична България“.

„С тези 131 депутати Радев и неговите министри могат да правят каквото решат по начина, по който решат. Не виждам воля, освен в няколко министъра, които действат адекватно. Пеевски и Борисов дори не изнаглеха до такава степен. Те си бяха оставали пари за крадене, ами хубаво, но това в момента е същото с няколко милиарда отгоре. Сега е същото, но как го оправдаваме**?** „Прогресивна България“ дойдоха с такава заявка, но виждаме засега подмяна на фасадата, а отдолу при мрежата от фирми са същите хора, които продължават със същите практики. В здравеопазването абсолютно нищо не се е променило“, заяви Мирчев.

„Делян Пеевски е витрината на случващото се в страната. В момента по БНТ се рекламира упорито хазарт, по време на Световно първенство се рекламира хазарт. Искам да кажа на БНТ, че няма допустима реклама на хазарт. Като тръгнете по АМ „Тракия“, има дълъг участък с 30-40 билборда на хазартни оператори. Това никъде в цивилизования свят го няма. Има алкохолни босове в „Прогресивна България“, и не само алкохолни. Ние като политици не искаме да се занимаваме с разследвания коя фирма до коя политическа сила е близка, ние искаме да се занимаваме с политики. Вместо да имаме излишък в бюджета, ние натоварваме нашите деца и внуци да плащат“, коментира Ивайло Мирчев.

„Не виждам от „Прогресивна България“ действия към реформи. Не искам да коментирам българския патриарх Даниил. Руският патриарх всъщност е агент на КГБ. Той вместо като водач на руската православна църква да иска мир, освещава ракети и други оръжия за войната. Руската държава и Путин използват църквата там по безпрецедентен начин. Санкциите не разделят православните хора, а войната и тя трябва да бъде спряна. Руският патриарх прави доста по-лоши неща от това да стреля. Този агент на КГБ унизи българския президент. България трябва да се държи достойно и да подкрепи жертвата, независимо коя е тя. Кремълска е опорката, че видите ли има проблем с православието, когато се налагат санкции срещу руския патриарх, който е агент на КГБ. България трябва да има позиция, съобразена с европейската. Нека да видим другите две православни страни – Гърция и Румъния, които имат различна позиция от България по отношение на санкциите срещу руския патриарх“, каза Ивайло Мирчев.

„Тази история с „Държавна сигурност“ не е приключила. Част от хората вече ги няма, а други са на различна възраст, но част от тези мрежи продължават да съществуват. Хубаво е да излезе цялата истина и да се знае какво са правили всички, които са били част от „Държавна сигурност“. Ние имаме ангажимент към обществото честно да затворим тази страница от 1945 до 1989 година. Със закриването на тази комисия се казва, че каквото било, било, но на чисто не можем да започнем, защото има много незатворени рани в българското общество. Ако има незатворени рани, те тлеят и в даден момент избуяват, и става по-зле“, каза Ивайло Мирчев пред Божидар Русев.

Вижте цялото интервю на съпредседателя на „Да, България“ Ивайло Мирчев в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!