Съпредседателят на „Да, България“ и народен представител от „Демократична България“ Ивайло Мирчев бе специален гост в „Седмицата на Дарик“, за да коментира параметрите по проектобюджета за 2026 година, представени от финансовия министър Гълъб Донев. Мирчев коментира също актуалната вътрешнополитическа ситуация с акцент върху работата на правителството на Румен Радев до този момент.
„През 2023 година двамата с Мартин Димитров влизаме в контакт с Министерството на финансите, загрижени за държавните финанси, тогава екипът беше същият, който е сега, но беше служебно правителство. Попитахме какво става с бюджета и същият този екип ни каза, че бюджетът е между 6% и 7% дефицит, защото нещата са много зле. Поискахме да разгледаме числата и ни казаха, че нещата са много зле, и разказът беше същият, който е и сега. Тогава министърката на финансите каза едва ли не, че държавата е пред фалит. Няколко месеца след това редовно правителство прие бюджет при 3% дефицит, след като ни казаха, че това е нереалистично, а в крайна сметка финиширахме при 2% реален дефицит. Или този, който е правил разчета при 6% и 7%, е сгрешил и ни е дал злонамерено тези числа, или толкова гениално са се справили министърът Асен Василев и т.нар. „сглобка“. Тогава служебното правителство експлоатираше страховете на хората“, заяви Ивайло Мирчев.
„Това е елементарен подход за разговор с българските граждани, особено когато става дума за техните пари. Когато българите усетят, че от техните пари се крадат милиарди, те излизат на протест. От „Прогресивна България“ трябва да оттеглят този бюджет и да го вмъкнат в 3% дефицит, а до три години да видят как ще се стигне до балансиран бюджет. Капиталовите разходи са 10 милиарда евро, а досега са похарчени 1 милиард евро, това означава, че до края на годината трябва да бъдат разплатени още 9 милиарда евро. За тези месеци теоретично няма как да бъдат реализирани. Освен капиталовите разходи, имаме над 1 милиард евро отгоре за издръжка, без да става дума за какво ще бъдат похарчени. Никой не казва защо са с 1 милиард евро повече. Ние трябва да се върнем и да помислим колко ще плащаме за лихви“, каза още той.
„Бюджетът на Жан Виденов е приет при 3% дефицит, този е при 5,7%. Дори когато фалира КТБ, бюджетният дефицит бе по-нисък. Или става дума за грешка при изчислението, или има злонамерено желание да бъдат разпределени пари към някои общини. Искрено се надявам да е първото. Няма никакви реформи в този бюджет. Еврозоната не е причина за инфлацията. Когато се наливат директно пари в икономиката, единствено се стига до инфлация и по-висок дълг. Данъците не ги увеличават, но през рязкото увеличаване на дълга всъщност се увеличават сумите, които българските граждани трябва да платят, така че косвено им се вдигат и данъците. Не искам да определям бюджета като издънка, защото нашият интерес е България да има адекватен бюджет с реформи, който да води до растеж“, заяви Ивайло Мирчев.
Още от интервюто на Ивайло Мирчев пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на съпредседателя на „Да, България“ Ивайло Мирчев в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!