Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина. Поводът - вълната от инциденти с жени с поставен ботокс, които потърсиха помощ в "Пирогов". МВР и прокуратурата се самосезираха по случая.

Паралелно с това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина, обявиха от МЗ.

По-рано днес на среща с изпълнителния директор на ИА „Медицински надзор" г-жа Иванка Динева, министърът беше информиран за предприетите съвместни действия с ГД „Национална полиция" за изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на седемте жени, потърсили медицинска помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин.

Какви са причините?

Причините за подобни усложнения след поставяне на ботокс могат да бъдат две, коментира за Дарик началникът на клиниката по дерматология и венерология в „Токуда болница” проф. Здравка Демерджиева.

"Първата възможност е бутолиновият токсин да е поставен от човек, който не е достатъчно обучен и няма медицинско образование. И вторият проблем, който би могъл да възникне, е ако самият продукт, самият ботокс не е достатъчно качествен и не е обозначено на опаковката, че има възможност той да проникне извън местата на изжектиране. "

Ако все пак това се случи, може да се наблюдава двойно виждане, а когато се предозира, е възможна появата на грипоподобни симптоми като главоболие и болки в мускулите, обясни проф. Демерджиева.

"Трябва на хората да им е ясно, че това е една от най-силните биологични отрови и категорично трябва да бъде поставяна от обучени лекари. Освен това трябва да знаят, че това е една скъпа манипулация и не бива да се прави компромис с цената. В общи линии средната цена за една зона е между 250 и 300 лв. Това трябва да се има предвид."

В медийното пространство се появи информацията, че процедурата по поставяне на ботокс, на която са се подложили пострадалите жени, е била на коледна промоция. Д-р Демерджиева апелира момичетата и жените да не се подвеждат по това, че има някаква отстъпка и беше категорична, че процедурата трябва да се прави само при лекар с диплома или сертификат.

През последните дни започна да се твърди и кой е човекът, поставил ботокса на пострадалите жени. Тя се подвизваше в социалните мрежи като Dr Goodz, а името ѝ е Арина Осипова. Към момента тя е спрягана за човекът, който е поставил въпросният бутолинов токсин, довел до усложненията и дори хоспитализацията на някои от жените в „Пирогов”. Арина е известна още като участничка в реалити предаване в Youtube.

Към момента сайтът на козметичното ѝ студио, чрез който е предлага услугите си за поставяне на ботокс и филъри, е закрит. Социалните ѝ мрежи са с променени имена и са затворени, а видеоклиповете ѝ, в част от които е правила и въпросните процедури, са изтрити. Справка в сайта на БЛС показва, че Гудс не е в регистъра на лекарите.

Проф. Здравка Демерджиева коментира как трябва да разпознаем местата, на които може поставянето на ботокс да ни застраши.

"Ами не може в козметичен салон, в който няма лекар сертифициран... изобщо да се подложат на подобна процедура, е супер рисковано. А има доста самозванци и как да кажа... Лица, които нямат никакво медицинско образование, козметици, че даже не и козметици, които поставят ботокс. Има такива, които ходят и по домовете и поставят бутолинов токсин, което пък вече съвсем минава всички граници на допустимото."

Във връзка с нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от Българския лекарски съюз изпратиха позиция, в която информират, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение.

„Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС”, пишат още от съсловната организация.

Проф. Демерджиева обобщи, че нейната най-важна препоръка е поставянето на ботокс да се извършва само в специализирани и сертифицирани клиники.

"Пак подчертавам, това е най-силната биологична отрова и в крайна сметка дозата е изключително важна. Както може да причини смърт голямата доза, така може да причини и разкрасяване, което е идеята."

Малко по-рано днес стана ясно, че Софийската районна прокуратура се самосезира и започна проверка във връзка със случаите на жени, пострадали след поставяне на бутолинов токсин.