Като се погледне цялата конфигурация в ЕС, тя става все по-сложна. Наблюдава се все по-фрагментиран ЕС по различните политики, което означава, че, за съжаление, ние не можем да очакваме бързо и единно влизане в Шенген, още повече при проблемите, които наблюдаваме в Германия, нагласите на обществото в Австрия, сходни са нагласите и в Нидерландия, Чехия, Словакия. Цялата тази обстановка не е в наша полза и това са опасенията ми, че няма стигнем не само до края на тази година, но остава надеждата за присъединяването ни през 2025 г.” Така бившият вицепремиер, дългогодишен посланик и дипломат Меглена Плугчиева коментира в предаването “Кой говори” по Дарик шансовете на България да стане пълноправен член на Шенгенското пространство.

Unsplash

В момента страната ни е част от Шенген само по въздух и по вода, а развоят на парламентарните избори в Австрия, които бяха спечелени от крайнодясната Партия на свободата, пряко засягат държавата ни за “зелената светлина” при преминаването без парспортен контрол и по сухопътните граници. Причината - през януари Австрия постави пет условия на България и Румъния за пълното им присъединяване към Шенгенското пространство.

Според Плугчиева обаче резултатите от парламентарните избори в Австрия далеч не са неочаквани.

“Последните години има тенденция на нагласа на обществото на дясно към повече консерватизъм и повече национализъм. Това се дължи на грешките на класически таблирани партии в европейския политически ландшафт и конкретно наблюдаваме този процес”, каза дипломатът.

Тя припомни, че през юни са се проявили първите резултати, при които десни националистически партии взеха сериозно поле в ЕП, създавайки нова фракция в Европейския парламент - Патриоти за Европа. Това са  унгарският премиер Виктор Орбан, чешкият министър-председател Андрей Бабиш и Херберт Кикъл, който сега спечели победата в Австрия с Партията на свободата.

Запитана как хаосът във външната ни политика, заради неразбориите във вътрешната, се отразява на българските партньори.

“Отстрани изглеждаме повече от зле и точно като глухарите си запушваме ушите, за да не чуем и видим как изглеждаме отвън. В Европейския съюз на заседанията ние непрекъснато участваме с различен представител. Вижда се, че последни предложихме кандидатура за еврокомисар, че по европейските програми тотално сме изостанали. Ние сме донор на ЕС, ние внасяме средства, но не използваме средствата по европрограмите. Вече всички знаят и за Плана за устойчивост и възстановяване, по който отново сме последни и с непрекъснатите промени и неизпълнение на ангажименти по Плана, ние не можем да използваме средствата, а те бяха заложени като приходи в приходната част на бюджета”, заяви Меглена Плугчиева.

Тя припомни и, че ЕК даде червен кантор на България точно по темата неизползване на евросредства. Европейската централна банка също предупреди, че така не може да се продължава, но поуки от българските политици не се взимат.

“Ние сме все в последните позиции по ползване на средства. В същото време сме по водещите позиции по неработещи младежи. Попадаме в най-неблагоприятните класации”, заключи Плугчиева.

Целия разговор гледайте и слушайте в прикачения звуков файл.