- “Партията на свободата” спечели парламентарните избори в Австрия
- Повечето партийни лидери веднага се обединиха и отхвърлиха идеята за създаване на коалиция с победителите
- Президентът Александър Ван дер Белен, който контролира съставянето на правителства, призова политическите сили да намерят общ език в преговорите
“Партията на свободата” постигна първата победа на крайнодясната формация на парламентарни избори в Австрия след Втората световна война, изпреварвайки управляващите консерватори, предаде Reuters.
Според окончателните предварителни резултати “Партията на свободата” завърши на първо място с 28,8% от гласовете, а “Народната партия” на канцлера Карл Нехамер остана втора с 26,3%. Лявоцентристките социалдемократи бяха на трето място с 21,1%. До урните са отишли 78,5 процента от имащите право на глас.
„Влязохме в австрийската история, защото за първи път “Партията на свободата” е номер 1 на парламентарни избори и трябва да се замислите колко далеч сме стигнали“, каза лидерът Херберт Кикъл след рекордното представяне на вота.
“Партията на свободата” след първите резултати от изборите/ Getty images
Повечето партийни лидери веднага се обединиха и отхвърлиха идеята за създаване на коалиция с победителите. Ако Кикъл не успее да убеди друга партия да се съюзи с него, това би могло да сложи край на надеждите на формацията му за съставяне на правителство и да отвори вратата за коалиция от по-умерени партии.
Победата на Кикъл беше приветствана от твърдо десните партии в цяла Европа, където крайната десница постигна успехи в страни като Нидерландия, Франция и Германия.
Според анализатори, независимо дали Кикъл ще завладее канцлерството, Австрия вече се намира в неизследвана територия.
Херберт Кикъл/ Getty images
Професорът по политически науки в Университета за приложни в Каринтия Катрин Щайнер-Хаймерле коментира, че ако Кикъл успее да стане канцлер, ролята на Австрия в Европейския съюз ще бъде „значително по-различна“.
„Кикъл често е казвал, че унгарският министър-председател Виктор Орбан е модел за подражание за него и той ще застане до него“, обясни тя.
Лидерът на “Партията на свободата” тази година сключи съюз с Орбан и се противопоставя на предоставянето на помощ на Украйна. Според него трябва да има оттегляне на санкциите срещу Русия, защото по думите му те вредят повече на Австрия, отколкото на Москва.
Ключовата роля на президента
Кикъл вече заяви, че е готов да разговаря с всички партии за съставяне на коалиция, а президентът Александър Ван дер Белен, който контролира съставянето на правителства, призова политическите сили да намерят общ език в преговорите през следващите седмици.
Ван дер Белен не споделя вижданията на “Партията на свободата” по някои въпроси. Той не е съгласен с формацията по отношение на критиките ѝ към Европейския съюз (ЕС) и неуспеха ѝ да осъди нахлуването на Русия в Украйна. Президентът вече заяви, че не би назначил Кикъл за канцлер. Това означава, че правителственият мандат може да не отиде непременно при победителя в изборите.
Президентът Александър Ван дер Белен/ Getty images
Късно в неделя няколко десетки протестиращи срещу победителите от вота се събраха пред изборните тържества на партията, като един от тях държеше плакат с надпис „Кикъл е нацист“, докато полицията ги удържаше на разстояние.