Тази седмица Германия обяви плановете си да засили контрола по всички свои сухопътни граници и да отказва на търсещи убежище в опит да намали незаконната миграция. Това е промяна в сравнение с предишната ѝ политика на отворени врати, която Ангела Меркел така упорито следваше и за която търпеше сериозни критики не само в ЕС, но и у дома.
Временна мярка
Към момента мярката е временна, но важи за всички сухопътни граници. Режимът стартира на 16 септември и първоначално ще важи 6 месеца. Обсъжда се дори задържане на търсещи убежище мигранти, за които германското правителство все още не е решило дали то отговаря или те трябва да бъдат преразпределени, съобразно Миграционния пакт на Брюксел.
Правителството отхвърли мерките, поискани от опозиционните консерватори, за автоматично отхвърляне на кандидатите за убежище на границите, което според управляващите е в противоречие със законодателството на ЕС.
Защо сега?
Анализатори твърдят, че макар незаконната миграция да оказва все по-голямо напрежение върху обществените услуги, плановете вероятно са и политически мотивирани и целят да спрат подкрепата за опозиционната „Алтернатива за Германия“, която спечели исторически избори в Тюрингия преди 2 седмици. Страната е на прага на федерални избори все пак, а Социалдемократите на канцлера Олаф Шолц не се справят особено убедително.
Проучванията на общественото мнение показват, че миграцията е основният проблем на избирателите в източната германска провинция Бранденбург, където след десет дни ще се проведат избори и където лявоцентристките социалдемократи се борят да запазят властта си.
Понастоящем антимиграционната „Алтернатива за Германия“ е на първо място в проучванията, след като по-рано този месец стана първата крайнодясна партия след Втората световна война, която спечели избори в Тюрингия.
Друг фактор, който вероятно е оказал роля за въвеждането на контрола по границите е последният случай на нападение с нож в Солинген, за който обвиняем е мигрант.
Какви ще са последиците и как реагираха европейските партньори на Берлин?
Свободното придвижване на хора в ЕС, за което България така мечтае от години, вече няма да е същото. Германия граничи с 9 други държави-членки на Общността. Пътниците могат да очакват повече проверки на случаен принцип на преминаващите през границите автомобили, влакове и автобуси, което може да доведе до известно забавяне на трафика и задръствания.
На всеки, за когото се смята, че влиза в Германия нелегално, може да бъде отказано влизане или да бъде задържан на границата или в близост до нея, ако заяви, че иска да получи убежище в страната.
„Не очаквам края на Шенген като цяло, а по-скоро по-малко функционално пространство за свободно движение“, каза Маркус Енглер от Германския център за изследване на интеграцията и миграцията, цитиран от Ройтерс.
Някои съседни държави реагираха с тревога на новината, която може да доведе до това, че самите те ще трябва да приемат повече кандидати за убежище и ще се отрази на пътуванията и търговията. Бившият председател на Европейския съвет и сегашен министър-председател на Полша Доналд Туск призова за спешни консултации с други засегнати държави и за по-голяма подкрепа за имиграционните политики на Варшава. Той заяви, че Полша се нуждае не от по-строг контрол на границата си с Германия, а от по-голяма ангажираност от страна на Берлин и други страни в опазването на външната граница на ЕС.
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че би било погрешно „да се премине към логика на ad hoc изключения от Шенгенското споразумение, с граничен контрол“.
Чешкият министър на вътрешните работи Вит Ракусан например заяви, че не очаква съществена промяна, тъй като проверките ще бъдат на случаен принцип. И в Полша, и в Чешката република вече има центрове за задържане на мигранти, които не разполагат с необходимите документи за пътуване или чиито молби за убежище се проверяват.
Междувременно унгарският министър-председател Виктор Орбан, който отдавна призовава в Европа да се направи повече за спиране на незаконната миграция, приветства този ход:
„Шолц, добре дошъл в клуба! #СтопМиграция“, заяви той в X.
Германия е държавата, която продължава да получава най-много молби за убежище - 22 % от общия брой, докато Ирландия получава най-много молби на глава от населението.
Още по темата
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?