Гърция и Австрия са на „една и съща страница“ по отношение на ситуацията с миграцията в Европа. Това стана ясно след визита на гръцкия премиер Кирякос Мицотакис във Виена, където той разговаря с австрийския си колега Карл Нехамер. Двамата изразиха силно безпокойство по темата в контекста на новината от преди 2 дни, че Германия въвежда контрол по сухопътните си граници.
„Не е възможно нещастниците трафиканти да определят кой ще влезе в ЕС. Това е приоритет за всички държави, не само на първа линия, но и за тези в центъра на Европа“, заяви Мицотакис по време на изявленията си с австрийския канцлер.
„Гърция изгражда ограда на река Еврос и ще завърши този проект - с пари от ЕС или със собствени средства.“ Мицотакис също така подчерта, че е важно да се подкрепи най-основният компонент на миграционната политика на ЕС - а именно разпределението на бежанците, както и правното основание за предоставяне на убежище.
Нехамер от своя страна подчерта, че Гърция не е сама в защитата на европейските граници.
„Ние сме за подкрепа на Гърция, това служи на общата сигурност“, каза той и отбеляза, че „в сътрудничество с Унгария и Сърбия работим за намаляване на незаконната миграция“, което е изключително важен политически въпрос за Виена.
Мицотакис отново подчерта, че Австрия е била една от първите държави, които са подкрепили Гърция през март 2020 г., когато е бил направен опит за масирано преминаване на сухопътната граница при Еврос. „Тогава изпратихме първото послание за промяна на охраната на границата - нещо, което сега представлява общата миграционна политика на ЕС“
Виена и Атина заговарят в един глас по темата за миграцията и опазването на сухопътните граници на ЕС месец преди Европейския съвет на 17 октомври - първи за този политически сезон. Въпросът е от изключителна важност и за нашата страна, която се бори да влезе в „сухопътен Шенген“, а именно Австрия беше сред противниците на тази цел на София.
Припомняме, че само преди ден Германия обяви разширяването на контрола по всички свои сухопътни граници и отказ на повече кандидати за убежище в опит да намали незаконната миграция – коренна промяна от предишната политика на Берлин на отворени врати.
Германия се намира в сърцето на Европа, като има сухопътни граници с девет държави. Плановете представляват отстъпление от свободното движение в Европейския съюз, което е стълб на европейския проект, и могат да влошат регионалното единство, подчертават анализатори.