В така наречената "битка между половете" една от схватките, която често се споменава с насмешка, е така нареченият "мъжки грип".

Този термин е определен от Оксфордския речник като настинка или леко заболяване на мъж, който е обвинен, че преувеличава симптомите. Често се използва от жените, които искат да характеризират преувеличените страдания или иначе казано театралните прояви на "болните" мъже.

Въпреки това Джена Хоуп, изтъкнат специалист по хранене, твърди, че може би е време да преразгледаме позицията си по този вековен дебат.
В свои наблюдения и проучвания именно с мъже, които са подложени на стрес и дори бърн аут, Хоуп счита, че мъжкият грип всъщност е сериозно състояние.

Склонност към различни неща
 

Терминът "мъжки грип" често предизвиква снисходителна усмивка, но според опита на известната диетоложка Джена Хоуп, това всъщност е реално състояние със съответните симптоми и особености. Тя твърди, че двата пола са предразположени към различни страдания и негативни последици, в това число и по отношение на поведението. Според някои изследвания мъжете са по-склонни да залагат в някое от най-добрите онлайн казина или да пият повече.

Причината за това е, че мъжете предпочитат повече бохемския и изпълнен с удоволствия живот за разлика от жените - черта, която традиционно се смята за проявление на мъжкарство. Това доста често се изразява чрез необмислени и рисковани действия, които биват провокативно демонстрирани пред приятели.

Културните фактори също имат отношение по въпроса. Мъжете принципно се интересуват повече от спорт и гледат повече спортни предавания, които изобилстват от реклами на хазартни игри, ефективно убеждаващи зрителите да залагат.

Освен това има и биологичен фактор. Тестостеронът е хормонът, отговорен за по-импулсивното и агресивно поведение, а фактът е, че при мъжете той е в пъти повече отколкото при жените.

Тези аргументи в най-близка степен обясняват защо двата пола имат толкова различни преживявания и поведение, когато става въпрос за определени въпроси.

Защо " мъжки грип"?

Когато става въпрос за така популярния "мъжки грип", Хоуп вярва, че биологичните и анатомични различия може би имат най-голямо значение

Ето какво казва тя пред британския вестник" The Times": "Когато разгледаме доказателствата, откриваме, че женската имунна система всъщност е по-силна от мъжката"

"Изследванията показват, че по-високи нива на прогестерон и естроген при жените да причината за по-добрата имунна система, докато при мъжете по-високите нива на тестостерон потискат имунитета."

Това твърдение до голяма степен доказва и теорията, че жените имат по-висок праг на болка от мъжете. Не случайно мнозина се забавляват с идеята мъжете да могат да преживеят болките по време на цикъл или раждане. Научни изследвания показват, че мъжете не могат да понасят дискомфорта, който предизвикват менструалните болки, докато повечето жени са в състояние да водят абсолютно нормален живот въпреки тях.

Както бе споменато и по-горе, културните фактори и особености също не са за пренебрегване при анализирането на този въпрос. В миналото именно мъжете са били тези, които публично са се оплаквали от проблеми, било то политически или обществени. За жалост обществото все още намира за по-нормално мъжете да изразяват безпокойството и дискомфорта си от нещо толкова безобидно каквото е настинката, докато ако жената го направи, това се приема като досадно и безсмислено мрънкане. Затова не се чудете, че чуваме по-често за т.нар " мъжки грип" вместо за обикновения.

И тук идва въпросът: има ли лек за това интересно заболяване като " мъжкия грип"?

Снимка с илюстративна цел: Unsplash

Джена Хоуп се опитва да даде отговор на въпроса.

Тя смята, че макар и да няма магическо средство, приемането на тези биологичните и културните фактори, които допринасят за това явление, както и проявата на емпатия са важна крачка, както за мъжете, така и за жените.

По този начин мъжете ще настроят психиката си на друго ниво, а именно да имат логично обяснение за състоянието си, да се успокоят и да разберат, че то съвсем скоро ще премине.

От друга страна, жените може да приемат, че мъжете всъщност не преиграват и да проявят повече съчувствие към тях, макар че едва ли ще е толкова лесно като се има предвид изпитанието, през което трябва да преминат по време на месечния им цикъл.

Вместо да го отхвърлят напълно, тези факти и резултати от различните научни изследвания на практика ще доведат до повече разбиране на този вековен дебат от страна и на двата пола.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм