Нивата на тестостерон са водещи при поведението на сурикатите и са от огромно значение за избора на животните, заемащи най-висши позиции в социалната йерархия на колонията им, сочат данните от проучване, цитирано от електронното издание "Юрикалърт".

Агресията в резултат на големи количества от хормона е решаваща за еволюцията на този вид животни, смятат експерти от американския университет "Дюк". Начело на научния екип е Кристин Дреа, професор по еволюционна антропология в учебното заведение.

В колониите на сурикати цари матриархат, а доминиращото положение на женската зависи почти изцяло от високите нива на тестостерон според наблюденията на учените. За потомството на водачката се грижат т.нар. подчинени сурикати.

Научният екип анализира 22 колонии сурикати, обитаващи резервата на река Куруман в южноафриканската пустия Калахари.

Животните там са наблюдавани от десетилетия и са свикнали с присъствието на хора. Това позволява на изследователите да анализират поведението на доминиращите женски сурикати в колониите, а също така да им вземат кръвни проби и отпадъчни материали, за да проследят нивата на тестостерон.

"Винаги смятаме, че конкуренцията при мъжките екземпляри се движи от тестостерона, но се оказва, че той е в основата на съперничество и при женските сурикати", обяснява Дреа.

Изследователите установяват, че при водачките на колонии, които не са бременни, нивата на тестостерон са като при мъжките животни. Съвсем малко по-нисък е хормонът на подчинените сурикати от женски пол.

Когато обаче забременеят, тестостеронът на доминиращите женски се увеличава. С наближаване на времето за раждане те стават по-агресивни, но паралелно с това се увеличават и нивата на хормона. Малките им също са агресивни, като яростно изискват грижи и храна от подчинените.

За целите на проучването изследователите дават на част от доминиращите женски флутамид - блокер на рецепторите на тестостерон. Под въздействието му животните не проявяват голяма агресия, както и не маркират много често територията си. Подчинените усещат това и доминиращата женска постепенно губи превъзходството в колонията.

Това се случва и с потомството й, чието поведение е съвсем различно, ако малките не са получили големи дози тестостерон още в утробата на майка си. Бебета на сурикати, получили флутамид, са по-спокойни и по-малко агресивни.

"Подчинените женски и техните малки също са агресивни, но не толкова, колкото доминиращият сурикат и потомството й", каза Кристин Дреа. "Точно тази разлика дава предимство, но успяхме напълно да я заличим с тестостеронови блокери".

Предаването на хормоните между поколенията означава, че тестостеронът не просто помага на доминиращата майка в колония да има повече малки, но също така осигурява на потомството й добър старт в живота и превес над подчинените.

Хормоните съдействат на семейна династия в една колония на сурикати да остане начело. Това "разкриват нов механизъм за еволюцията", основаващ се на базирана на тестостерон агресия, и конкуренция между женските".

Данните от проучването са публикувани в изданието "Нейчър къмюникейшънс". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук