"Нефтохим" заобикаля петролното ембагро на Европейския съюз. По този начин Русия е спечелила около 1 милиард евро", показва доклад от съвместно разследване на неправителствената организация Global Witness, Центъра за изследване на демокрацията в България и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.
Новината е от миналата седмица, но отзвукът от нея още дълго време ще отеква, а очакванията са, че докладът ще предизвика и промени в твърде благосклонното отношение на държавата към Лукойл.
"Според мен правителството следва да ускори вдигането на дерогацията, защото към момента няма технически и икономически причини тя да бъде задържана в пълния си срок до октомври 2024 г., тъй като и в последния анализ, написан в сътрудничество с две от най големите неправителствени организации, които следят избягването на санцкции, рафинерията може да обработва различни видове сортове нефт и по този начин лесно може да замени зависимостта си от руския петрол напълно". Това коментира в предаването "Кой говори?" Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията в България.
Той припомни, че Лукойл още миналата година обяви, че това е възможно в рамките на един месец. "И някак си политиците забравиха това изявление на тогавашните директори на компанията. Тя имаше интерес този факт да се потули, за да може наистина да максимизира печалбата си от преработка на руски нефт", допълни Владимиров.
Той отбеляза, че тази година изчисленията показват, че операциите на Лукойл са генерирали един милиард евро данъчни приходи за кремълския режим.
"Според отчета на компанията до средата на 2023 г. се очаква до края на годината близо 400 млн. лева да влязат в хазната от данъци, но това е една малка част от свръхпечалбата, която генерира компанията. Нашите изчисления са, че данъка, който трябва да прибере държавата, е поне два пъти по-висок", каза още Мартин Владимиров.
Според експертите това изключение трябва да отпадне по най-бързия начин, а от премиера акад. Денков разбрахме, че ако се реализира този план, тази дерогация, няма да има достатъчно нефт за рафинерията, а горивата ще поскъпнат.
Това твърдение Мартин Владимиров коментира така: "Дори решението за премахване на изключението бъде взето веднага, чисто процедурно докато влезе в сила ще мине един месец. Това стои зад предложението на ГЕРБ, по-скоро поради чисто технически причини. Има рискове Лукойл да играе политически, тоест да се опита да се възползва от ситуацията и да сее временен хаос, въпреки че с такъв не би трябвало да се спекулира, тъй като в България се поддържат големи резерви на горива - това е задължение по европейското законодателство. При нарушение на използването на тези запаси от страна на Лукойл държавата може да използва своите правомощия и да поеме рафинерията и хранилището за горива под специален надзор".
По думите на експерта реалната цена на горивата варира в зависимост от цената на суровия петрол Уралс. "Миналата година тя достигна разлика в цената от над 70-80 стотинки на литър. Сега моите изчисления са за около 35 стотинки по-ниска цена. Не би трябвало цената на горивата по бензиностанциите да нарасне значително. Нашите изчисления показват, че не повече от 10%. Говорим за цената на горивата преди данъци, това е много важно да отбележим. Тя в момента е само 55% от крайната цена в бензиностанциите", обясни Владимиров.
Той даде и пример: "Ако най-грубо казано цената е 3 лв. за литър и ориентировъчно 1,55 лв. е цената на горивото преди данъци и акцизи, то тогава нарастването няма да е повече от 10-15 ст.".
"Аз не съм виждал доклада на службите, нямам достъп до класифицирана информация, но през август Центъра за изследване на демокрацията работи по специален доклад, който анализира последствията от вдигането на дерогацията. Ние официализирахме основните заключения и според този анализ на практика няма да има тежки последствия за българската икономика от вдигането на дерогацията", каза още Мартин Владимиров.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Взрив в петролен склад в Италия, има най-малко двама загинали (ВИДЕО)
- Готвят ли се руски олигарси да купят “Лукойл Нефтохим Бургас”?
- Украйна съобщи, че е убила руски военен, обвинен за множество смъртоносни нападения
- „Черното злато“ и кризата в Близкия изток: Страните от Персийския залив искат САЩ да удържи Израел