“Много е оспорвана битката между двамата кандидати за кмет на Благоевград - настоящия кмет Илко Стоянов и Методи Байкушев. Сега обаче е изключително ниска избирателната активност. До 13 часа има около 5000 гласували при над 60 000 общо имащи право на глас. А това е най-важният избор, който трябва да направят хората в града”. Това заяви в “Следобедният блок с Георги Донков и Мария Черешева” Мариета Димитрова, кореспондент на bTV и основател и главен редакор на blagoevgrad-news.com.

Според нея хората са изморени от избори и от негативна кампания. “Компромати, обиди - такова нещо не си спомням да е имало досега. Хората в Благоевград коментираха, че са отвратени от кампанията… Кампанията се съсредоточи не толкова върху идеи и политики, върху какво ще се съсредоточат, а колко са лоши другите кандидати”, коментира журналистката.

Мариета Димитрова

Тя очерта няколко от ключовите казуси в града:

  • Липсват големи инвеститори в района, които да осигурят работни места;
  • Проблемът с бездомните кучета - имаше мн нападнати и хората се разделиха - от едната страна бяха защитниците, от другата бяха нападнатите от животните. 

По думите на Мариета Димитрова общинският съвет на Благоевград е много силно фрагментиран - има 16 партии и коалиции. 

На втория тур на местните избори ще се гласува по два начина – с хартия и чрез машина. Избирателните секции в страната са около 7250, като в 5900 от тях ще има и машини. Изборният ден започна в 7 часа и ще завърши в 20 часа. При наличие на чакащи пред секциите гласуването може да бъде удължено с 1 час до 21.00 ч.

На балотажа ще се гласува за кметовете на общини, кметства и райони, които не са събрали повече от половината от гласовете при първия тур на местните избори. Този път при гласуването избирателите ще могат да избират как да пуснат своя вот – чрез хартиена или чрез машинна бюлетина.

На места избирателите отново ще имат повече от 1 бюлетина, в зависимост от това колко вида избор има в населеното място, като максималните възможни са 3 – за кмет на община, кмет на кметство и кмет на район.

При избор на гласуване с хартиена бюлетина, тя се сгъва пред избирателя от членовете на секционната избирателна комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласуването става зад параван, а след това избирателят занася бюлетина до комисията, за да бъде сложен втори печат и да се откъсне отрязъкът с номера ѝ. След това бюлетината се връща на гласоподавателя и той я пуска в урната. Всички хартиени бюлетини се пускат в една обща прозрачна кутия.

При попълването на хартиените бюлетини вотът се отбелязва с Х или V в квадратчето с номера на избрания кандидат, партия или коалиция или в полето „Не подкрепям никого”. Това трябва да се случи задължително със синя химикалка и без да се излиза от квадратчето. Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен. В случай че сбърка при попълването, избирателят може да поиска нова бюлетина, но само веднъж.

При гласуване с машина избирателят получава карта, която трябва да постави в слота на устройството. Още на началния екран посочва в кои видове избори иска да участва, като след приключване на тази стъпка не може да промени избора си. След това избирателят попълва машинната бюлетина. След края на гласуването машината разпечатва бюлетините последователно. След звуков сигнал избирателят ги взема, проверява своя избор, сгъва ги, а секционната комисия поставя печат. Машинните бюлетини се пускат в непрозрачна кутия.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм