Тази година е била по-добра за българите в сравнение с предходните 3 - това твърдят близо две трети от нас. 40% очакват 2024 г. да бъде по-добра за България. Това са данни от изследване на "Тренд", изготвено по поръчка на "24 часа". Равносметката за изминалата година, оптимисти ли са българите и други теми коментира "Голямото (колегиално) жури" в "Кой говори?" по Дарик радио. Днес в състава му влизат журналистите от Дарик радио Мария Черешева, Александър Детев, Михаил Дюзев и Иво Стефанов.

Според Мария Черешева оценката на българите е сравнително обективна, тъй като в нашата страна не се е случило нещо кой знае колко лошо през изминалата година. В световен план обаче нещата не изглеждат така, посочи тя.

"Социолозите се надпреварват да вадят изводи, че на българина му е омръзнало да е песимист и е почнл да става оптимист. Бърз поглед през социалните мрежи показва съвсем обратна картина. Това за мен е важното за тази година, че за пореден път се затвърждава разликата в светоусещането на българите във виртуалното им съществуване и в реалния живот", коментира от своя страна Михаил Дюзев.

По думите на Александър Детев България в края на тази година изглежда с една идея по-добре, отколкото е била в края на миналата, от гледна точка на това, че поне имаме някаква управленска конфигиурация. "Имаме някакви позитивни сигнали за Шенген, имаме нови кметове на големи градове, които са с много амбициозни планове - има зададени предпоставки да се случва нещо през идната година и да се извършват някакви реформи. Има не оптимизъм, има предпоставки за сбъдване на някакви по-хубави неща", допълни той.

"Ако сложим на везната нещата, поне според мен повече натежават към положителното, както за страната, така и в глобален план. Има разбира се някои притеснителни казуси, които трябва да бъдат в дневния ред, но общо взето ще бъда на страната на позитивното. А иначе в социалните мрежи никога не можеш да откриеш нещо позитивно", на мнение е Иво Стефанов.

"Това, което ме притенсява, е че поведението в социалните медии се прехвърля и към очакването за традиционните медии. В социалните мрежи се формираха така нарчените "ехо стаи" - ние там вижаме и чуваме това, което е сходно с нашите предпочитания. И хората започват да очакват, че това ще се случва и в медиите - че ще чуват това, което им харесва", коментира Мария Черешева.

Александър Детев път посочи, че има малко по-особено мнение за хейта. "Това си е естествено състояние, защото хората естествено търсят конфликта. Това води до еволюция. Въпросът е какво правим с конфликта и как работим с него. Невъзможността да разбереш, че точно през него се върви напред, е най-големият проблем", заяви той.

"Голямото жури" коментира и интервю на Венцислав Стефанов, поканен в националната телевизия, за да коментира знаковите убийства. Водещият Георги Донков обясни, че след като в социалните мрежи е изразил негативното си мнение за въпросното интервю, водещата се е почувствала засегната.

"Аз имам едно особено мнение, че това е персона, която е известна със своето поведение. Не гледам много националната телевизия и се изненадах от това, което публикува ти. Не е нещо изненадващо фриволното му поведение и фамилиарниченето. Няма как, когато поканиш такъв събеседник, да очакваш друго поведение от негова страна. Някои хора са си такива - те не подлежат на промяна според обстановката", коментира Иво Стефанов.

Михаил Дюзев обърна внимание, че всеки от състава на Журито е работил в телевизионни редакции и всеки знае, че там има неофициален списък с така наречените "рейтингови гости", а Мария Черешева изтъкна, че рейтингът не трябва да определя редакционната политика.  

"Един от големите ни дефицити като журналисти е не само в подбора на хората, които ще гостуват, а начинът, по който се държим с тези хора. Първо, че го каниш по национална телевизия, трябва да имаш изкуството да си подбереш госта, особено че той се държи към журналистите меко казано непочтително. Той по такъв начин се отнася, че аз в моето предаване не бих го поканил", допълни Иво Стефанов.

Друга тема, която "Голямото жури" коментира, е инициатива, която тръгна в социалните мрежи -  национално изключване на телевизорите на 31 декември в 23:55 ч. Това събитие е с голяма популярност - идеята е да изключим телевизорите или да минем на програма, на която президентът не говори в този момент - някаква символична форма на протест.

"Аз може би съм се включила в тази инициатива преди години, когато се отказах от притежанието на телевизор. В крайна сметка има и хора, които са гласували за президента, искат да го чуят", посочи Мария Черешева.

Александър Детев припомни, че все пак Румен Радев е най-одобряваният политик в страната и от институциите се ползва с най-голямо доверие, а Мария Черешева допълни, че тези изследвания измерват кой е най-влиятелният политик в този момент, а не кой е най-симпатичният на всички.

Михаил Дюзев пък даде съвет на редакцията на президентството. "Защо не гледам аз словата му - просто няма новина. Там не се съобщава нищо. Прави се някакъв преглед, през неговото разбиране за политика, на събитията през тази година, какво се очаква.. Така че нека има някаква новина в тази реч, за да я гледаме все пак", каза той.

"Аз мога да добавя, че предишните години проблем ни беше каква е визията зад президента, а в днешния ден проблемът е какво говори президентът и президентската институция. Нещата придобиват доста негативен оттенък. Мнозинството от българския народ в крайна сметка избра този човек да представлява нацията, няма как да оспорваме рейтинга му, че е най-висок", заяви Иво Стефанов.

"Според мен още преди известно време президентът забрави каква е ролята му, и че трябва да е президент на всички българи, а не само на тези, които са го избрали", коментира Мария Черешева.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм