„Има едно явление, което аз все повече наблюдавам, и то е в най-младите, в тинейджърите, което много се засили през изминалата година, и с моите колеги си обсъждахме, и едва ли не стигнахме до така неприятната дума, почти параноя у младите. От това “как ще изглеждам на снимки”, през това “как ще се облека”, “къде ще отида”, “кой може да ме види”, “кой може да ме снима”, “кой може след това да ме обсъжда в приложенията” и съответно, все повече младите започнаха да живеят в един риалити формат, който навсякъде ги преследва, сякаш имат едни лупи, които са специално така фокусирани върху тях, и това е изключително тежко.“

Това каза Александра Петрова в рубриката на „Кой Говори“ „Анализирай това“ пред Мария Черешева.

„Въз основа на това все по-малко общуват естествено, все по-малко се усещат спонтанни, все по-малко се доверяват, и съответно във виртуалното пространство падат всички задръжки и общуването става понякога много грозно. Така че и това е другата неприятна тенденция, която става много въпросителна, и всъщност оттук насетне идва въпросът - децата, тийнейджърите, най-младите как ще се социализират. Аз съвсем наскоро чух, че хората вече водят бебетата и най-малките си деца на специални курсове по социализация, което пак, ако се върнем назад във времето, беше абсолютно немислимо, това беше странно. Идеята е да свикнат от най-ранна детска възраст с контакта и с другите“, допълни тя. 

„С децата ми преди много години гледахме този прекрасен филм „Отвътре навън“, който е учебник по неврология, свързан с емоциите. Днес мисля, че и възрастните трябва да го гледаме. И аз много често продължавам да го давам като домашно на деца и техните родители, защото там много хубаво е описано какво става, когато човек не може да се адаптира. Какво става с емоциите му, с тази невробиология, която вътре започва да щъка и да прави огромни поразии. Затова, колкото повече оцеляваме, толкова повече сме дезориентирани. Това, което ни се случва, е изключително интензивно през последната година и предходните. Затова взима връх в тази година, която си отива, и всъщност в тази дезориентация хората все повече губят емпатията и съпричастността“, каза тя.

„Хубаво е тук все пак да подчертаем, че от друга страна все повече хора участват в благотворителност. Това е може би една тенденция, която постоянно виждам, говорейки си с клиентите. И не само благотворителност, ами търсят начини как да помогат, не говоря само сега около празниците, целогодишно на някого, било то в дом, било то на деца, на животни, на болни и възрастни хора. Това е много добра тенденция, въпреки тази грубост в обществото ни.“

„И на другия полюс - хората, които са в крак с най-новите технологии - там има една друга тенденция за елитарност, от гледна точка на това как те живеят, какво точно трябва да им се случва. Като започнеш от някакъв начин на хранене през контактите, през местата, които трябва да посещават. И всъщност, погледнато това отстрани от позицията на оцеляващите хора, изглежда много грозно.“

„Но пък от друга страна, това може да е прогрес в обществото, защото точно тези хора, пак говоря за млади хора, с които работим и които търсят по някакъв начин себеразвитието, точно те имат едно прозрение, че трябва да помагат в обществото. И аз се надявам, че това е един нов слой, който ще даде много културен тласък в развитието на нашето общество.“

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм