Листнатите на Българска фондова борса компании отдавна спазват принципите на доброто корпоративно управление - един от трите стълба на ESG политиките, пише Darik Buisness Review.

Това заяви изпълнителният директор на Българска фондова борса доц. д-р Маню Моравенов по време на първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. ESG - Investing in our future.

Диляна Якова, Филип Морис България: Устойчивостта е свързана с по-голяма трансформация

ESG регулациите - помощ или пречка

Коментирайки новите изисквания, свързани с ESG политиките, доц. Моравенов смята, че регулациите помагат, тъй като много често бързият преход няма как да се случи по друг начин. Недостатъкът им, според него, е чисто формалното им спазване.

Много често ръководството на компанията не разбира изготвените ESG стратегии, което възпрепятства прилагането им, според Моравенов.

При листнатите дружества ситуацията е по-добра, защото са налице инвеститори, част от тях професионалисти, които много добре знаят какво би трябвало да изискват, но от голямо значение са и мащабът на бизнеса, и интересът към прилагането на ESG политиките, заяви още изпълнителният директор на БФБ.

Кои са държавите с най-много милиардери?

Има много малки компании, които имат много добра комуникация с т.нар. заинтересовани страни и лица по третия ESG стълб, смята Моравенов, посочвайки като пример HR Capital.

Дружеството всяко тримесечие провежда уебинар и поддържа връзка с инвеститорите, докато същото не може да се каже за много от по-големите компании, листнати на фондовия пазар у нас.

От друга страна, има и много големи международни компании, базирани у нас, както и малка част от по-големите български компании, при които ESG практиките се прилагат по правилния начин, смята Моравенов.

Колко пари върнаха у дома българските емигранти през януари?

Според него, най-големият проблем, когато говорим за масовост, е как тази масовост да не се превърне в рутина, която никой не разбира, а в нещо, което наистина има смисъл, посочи Моравенов.

На въпрос дали за публичните компании е по-лесно или по-трудно да извършат своята ESG трансформация, Христина Пендичева, член на Съвета на директорите на БФБ, заяви, че основното предизвикателство е липсата на информация за всички ангажирани в процеса.

За компаниите е изключително трудно да се ориентират в регулациите, свързани с ESG тематиката, които нараснаха лавинообразно в последните няколко години, посочи тя.

Какво да правим, ако банкомат глътне картата ни?

Пендичева смята, че публичните компании са принудени, поради въведените регулации на европейско ниво, да отчитат действията по техните ESG стратегии, дори и когато не са осъзнали положителността им не само за обществото, но и за самите тях.

За една компания наистина може да бъде много позитивно да направи анализ къде се крият рисковете от дейността ѝ за околната среда и къде са предимствата й, да осъзнае как да управлява тези рискове и да ги използва маркетингово, заяви Пендичева.  

Започна ли поевтиняването на имотите у нас?

Според експерта, България все още е в началото на процеса по отношение на информираността за ESG политиките и е много важно да се работи в тази посока.

От тази година фокусът ще се измести повече върху прилагането на законодателството в сферата, отколкото върху разработването му, смята Пендичева. Според нея, регулаторите са изправени пред същото предизвикателство като бизнеса, защото експертизата тепърва ще се гради.

Шефове във фалиралата SVB продали акции за $84 млн. през последните 2 г.

БФБ и ESG

ESG е част от бъдещото управление на бизнеса, смята Маню Моравенов, допълвайки, че БФБ е взела решение преди повече от 2 години да работи активо по темата, за да помогне на компаниите да се ориентира в тази материя и да създаде различни възможности за подпомагане.

Съвместно с енергийната борса вече е създаден мозъчен тръст - Център за устойчиви финанси и енергетика, който е първата по рода си организация у нас, събираща на едно място бизнес, консултанти, банки, университети и листнати компании.

6G мрежите стартират през 2030 година

"Всички заедно мислим за това как да внедрим тези политики в България и как да ги представим по-добре на бизнеса", заяви Моравенов. Създадени са и ESG насоки, които скоро ще бъдат реализирани и в резюме дават практически пример как една компания да бъде устойчива.

Моравенов разказа и за уеб базирания инструмент Oxygen - инициатива на Българска фондова борса и Financial Market Services за ефективно и прозрачно отчитане на устойчиви практики на българските компании.

БФБ възнамерява скоро да започне да определя ESG рейтинги заедно с Refinitiv, част от Лондонската фондова борса. Първоначално те ще бъдат изготвени за листнатите компании на борсата.

5G мрежа за поне 85% от населението в България до 2026 г. планират от Yettel

От началото на следващата година борсовият оператор възнамерява и да започне изчисление на индекс на листнатите компании, които са с най-добро ESG представяне. 

БФБ провежда обучения, организира конференцията Accelerate Green и работи със стартъпи и млади компании чрез инициативата beamUp lab. По темата ESG част от тези компании са по-ангажирани и са по-напред от някои от листнатите компании на борсата, заяви доц. Моравенов.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм