Колко ще платим тази година за празничната трапеза на Бъдни вечер и за Коледа? Решихме да направим примерен пазар, за да видим колко ще ни струва пазарът в магазина.

Нашата сметка показва, че ако напазаруваме за 4-членно семейство, ще ни трябват около 120 лева. В пазара ни влизат 2 килограма свинско, ориз, картофи, кисело зеле, домати и краставици, ябълки и банани, продукти за баница, бутилка ракия, вино и безалкохолно. Ако решим да се поглезим със сушени плодове и ядки, трябва да добавим още поне 20 лева отгоре. За сравнение, през 2020 година подобен пазар е струвал 106 лева, показват данни на Системата за агропазарна информация.

Шоково поскъпване на яйца, захар и масло

Баница със сирене и масло ще ни излезе по-скъпо тази година за празничната трапеза, а свинско със зеле - по-евтино. С 30% повече ще ни излезе тази година трапезата за Коледа, изчисли за darik.bg председателят на Комисията за стокови борси и тържища Владимир Иванов.

„Тази година трапезата за Бъдни вечер и Коледа ще бъде по-скъпа от миналата година“, категоричен е той. Причината е геополитическото напрежение и военният конфликт. „Ако вземем 27 основни храни, плодове и зеленчуци, цените им са с 29,2 на сто по-високи спрямо миналата година. Тук са включени сирене, кашкавал, месни продукти, варива, захар, олио и т. н.“, посочи председателят на ДКСБТ.

По думите му, ако си купим по единица от всеки един от тях, ще платим сега 108 лева, докато миналата година този пазар ни е струвал 84 лева, или 26 лева повече.

200 лева коледен бонус у нас, в Германия - 2700 евро

„Пазарът влезе в някакво равновесно положение, но докато има напрежение при цените на енергийните ресурси и има негативни очаквания, трудно ще видим трайно равновесие на цените. От друга страна, пазарът е много добре обезпечен със стока и силна конкуренция, така че не очакваме големи промени, просто ще ни е по-скъпо“, обясни той.

За трапезата на Бъдни вечер, ако сложим само постните продукти, поскъпването ще е по-малко, отколкото на тази за Коледа. Но трябва да имаме предвид олиото, чиято цена се повиши и не се върна на нивата от миналата година, добави Иванов. За Коледа, във връзка с по-високите цени на млечните и месните продукти, ще имаме доста по-голяма разлика в сумата, която ще трябва да отделим спрямо миналата година.

Кога може да получим 6 заплати при пенсиониране

„Давам пример - средният процент на увеличение на сиренето е около 47% към момента, на кашкавала – 46%, маслото – 40%, а при яйцата има най-голямо поскъпване с 63% на годишна база или със 17 стотинки. Тези цени се пренесоха от животновъдството, което понесе най-тежкия удар. Друг е въпросът, че има некоректни практики, като например кашкавал, който излиза от производител на 17 лева, а в магазина се продава по 32 лева, 35 лева. Затова съветвам потребителите - нека да внимават, когато пазаруват, за да не способстваме развитието на такива практики. Не трябва да се купува на всяка цена, нека търсенето упражни своя контрол на пазара“, каза председателят на комисията.

Българите вярват на парите в брой

По-евтината Коледа се дължи и на цената на свинското, която остава на нивата от миналата година. По магазините са продава и българско и вносно месо. Цената на зелето пък е с 12% под нивата от миналата година, затова най-изгодно излиза свинското със зеле. „При свинското месо има голямо предлагане в Европа и по-малко търсене на азиатския пазар и оттам задържането на цената, което е много добра новина за българските потребители, но не и за производителите, които при увеличени разходи получават същата цена“, смята Иванов.

Цените на зеленчуците

След миналогодишната оранжерийна реколта и при тези цени на газа е ясно, че няма как цените на оранжерийните зеленчуци да са на същите цени като миналата година. В момента има добър климат в региона и у нас влиза стока от близки дестинации, а няма достатъчно предлагане на български зеленчуци. „Български домати на пазара няма, само краставици“, посочи Иванов. И поясни, че декември и януари не са изгодни за българското оранжерийно производство и производителите не залагат реколта. Но цените на доматите и краставиците са доста високи и не са по джоба на всеки, но това е обективната ситуация, смята председателят на ДКСБТ.

По думите му при сезонните плодове – мандарини и банани, увеличението на цените е между 12-15%, колкото им струва логистиката, особено за стоката, която идва от Южна Америка.

Как хакери източват сметките ни и можем ли да се предпазим

„Трети месец по данни на ФАО индексът на цените пада, което ще се усети и на българския пазар, въпреки че има страх от страна на търговците и те се презастраховат, продавайки на по-високи цени. Не очаквам да има рязко поскъпване за празниците, от години вече не наблюдаваме драстично изменение. Разбира се, ще има отделни търговци, които ще спекулират с цените, затова казвам потребителите да пазаруват умно“, посъветва той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм