Самосбъдващите се "пророчества" бяха анализирани от психолога Александра Петрова в рубриката “Анализирай това” в ефира на “Кой говори”.

Петрова обясни, че самосбъдващите се "пророчества" включват нашата нагласа, която провокира определено поведение към даден човек. “Имайки някаква нагласа, някакво вярване, допускане, съмнение, ние генерираме определен тип поведение към конкретния човек или към групата. Тази реакция обикновено води до потвърждение на нашите съмнения и по този начин фактите, които идват последни вследствие на нашата провокация, затвърждават нашата нагласа”, коментира тя.

„Анализирай това“ с Александра Петрова - „Емоционална незрялост“

Според нея, ако човек е в капан на самосбъдващо се "пророчество", той не разчита фактите като следствие от неговото поведение, а като доказателство и по този начин потвърждава истината за себе си.

Петрова сподели, че е добре, ако става дума за положителни самосбъдващи се “пророчества,” но много често става въпрос за негативни.

“Пророчествата” са симптом за проблемни отношения. “Те са много често следствие на някакъв травматичен опит, тоест, човек иска да се презастрахова, да се предпази от ситуации, които преди това са му се случвали, алогични умозаключения”, коментира Петрова.

Психолог: Хората губят мотивация за вота, защото няма резултат от усилията им

Тя сподели, че симптомите на самосбъдващите се "пророчества" са генерализация, етикетиране и черно-бялото мислене. “Другият момент към, който трябва да сме критични, е това да извеждаме от малко факти на база нашето собствено поведение, цял сюжет. На този принцип много хора създават фалшиви профили в социалните мрежи и проверяват партньорите или партньорките си”, завърши тя.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм