“Продължаваме промяната” - “Демократична България” загуби, тъй като ГЕРБ не направиха нищо, след като мина един определен момент на пика на очакванията да се види дали ще работи и как ще работи този формат. И след като установиха, че е достатъчно да оставят ПП-ДБ да събира мощ от всичко, ГЕРБ просто се превърна в една управляваща опозиция, която много се хареса на техния стил и разбиране от страна на г-н Борисов. Но дали са победители, отговорът засега е категорично не, тъй като имаме един месец кампания и ако тя не промени нещо значи имаме страхотен проблем”. Така политологът Любомир Стефанов коментира в предаването “Кой говори” по Дарик дали ГЕРБ спечели от сринатата ротацията, предвид социологическите проучвания на “Алфа Рисърч”, които дадоха на партията на Бойко Борисов значителна преднина от 8% пред доскорошните им партньори в управлението при предстоящите парламентарни избори.
Стефанов обясни, че ”страхотният проблем” се изразява в това, че ако една кампания не донесе полза за съответната политическа партия, нто тя се превръща в загубено време. Той уточни, че ПП имат един дефицит, който все повече ще им тежи.
“Преди няколко години се възползваха от синдромата на новата партия без минало, но вече са утвърден политически играч и трябва да се доказват. Те не са от скоро, те бяха начело на две правителства”, припомни политологът.
Той коментира и близките прогнозируеми резултати за ДПС и “Възраждане”, според социолозите и допусна Движението “да се раздвижи”, но подчерта, че това е следствие и функция на избирателната активност.
Според Любомир Стефанов “Солидарна България” имат реални шансове да прескочат бариерата и да влязат в парламента.
“Но само, ако успеят да направят гениална предизборна кампания и да я комуникират правилно”, каза той.
Според него общинският съветник Ваня Григорова, която стана част от “солидарна България” е ще е пряк конкурент на ИТН. Любомир Стефанов обаче уточни, че рязко се е сгъстила появата на “месии за три дни в България”, а това е нестабилно политическо явление.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.