Броят на нарушенията на трудовото законодателство, в сравнение с предходната година, се е увеличил и през 2023 година те са близо 230 хиляди. С близо 20% е нараснал и средният брой на нарушенията, установени при една проверка, обясни вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Те са близо 90 категории и най-много от тях са свързани със здравословните и безопасни условия на труд, заплащането и отпуските, като констатацията е, че няма област без нарушения. Капитанов посочи и какви са най-често срещаните:

„Първото е – възлагат ми работа, която не е свързана с трудовата ми характеристика. Следвано от – работодателят не организира безплатни медицински прегледи. След това – не получавам допълнително възнаграждение за вършене на работа на отсъстващ колега. Намеса на работодателя в дейността на синдикалната организация. Работодателят не ми дава да ползвам целия платен годишен отпуск. Много често – назначен съм на една длъжност, а работя друго. Също така – възлагат ми работа по време на отпуск или болничен, както и в почивните дни. Работя повече от 40 часа при 5-дневна работна седмица, без да ми се плаща. Работодателят не изпълнява колективния трудов договор. Последното – работодателят не ми е предоставил работно облекло или консумативи за работа.“

Най-много нарушения са констатирани в търговията на дребно, с изключение на автомобили и мотоциклети. На следващо място е сектор "ресторантьорство", животновъдството, растениевъдството, както и строителството. В тези сектори Инспекцията по труда е имала кампании през миналата година, уточни Тодор Капитанов:

“Големият брой нарушения в тези сектори са на база голям брой извършени проверки. Ако проверките бяха насочени към друг сектор, със сигурност и там щяха да излязат голям брой нарушения“

По думите на Капитанов синдикалната организация ще продължи да настоява за транспониране на Директива относно адекватните минимални работни заплати в ЕС и насърчаване на колективното трудово договаряне, което би трябвало да се осъществи до средата на ноември тази година.