През 2023 г., област Пловдив отбелязва значителна вътрешна миграция, с над 5.5 хил. души, които са променили адреса си в рамките на областта и страната. Най-голямо движение се наблюдава от градовете към селата, с почти 2.4 хил. души, които са сменили местоживеенето си. В резултат на тези преселвания, населението на селата се е увеличило с 801 човека.
От друга страна, 10 558 души са избрали област Пловдив за свое ново местоживеене, като са се преселили от други части на страната. В резултат на тези миграционни потоци, населението на областта се е увеличило с 5 120 души през 2023 г. Това сочат данните на Териториално статистическо бюро – Юг, част от Националния статистически институт.
През изминалите 12 месеца област Пловдив отбелязва отново продължаващ процес на застаряване на населението, при същевременно увеличение на броя на живородените деца и намаляване на броя на умрелите лица. Въпреки това, детската смъртност се увеличава, а броят на сключените граждански бракове и бракоразводите намалява.
Населението на областта е 633 586 души, като жените са повече (52.3%). Процесът на остаряване е по-силно изразен сред жените, като 22.5% от населението е на възраст 65 и повече години.
През 2023 г. са родени 6 146 деца, от които 99.5% са живородени. Въпреки това, броят на умрелите е 9 168 души, което води до отрицателен естествен прираст на населението от минус 3 050 души.
През същата година са регистрирани 2 177 юридически брака, като броят на регистрираните бракоразводи е 893. Голяма част от разводите са по взаимно съгласие.
Още по темата
- ПП-ДБ: Пловдив е в капан на боклука, ефективността на мерките за почистване на града е под съмнение
- В отворено писмо от таксиметровия бранш предупреждават за национален протест на 20 ноември
- Въздухът в Пловдив се нормализира, но в Катуница остава замърсен
- Проф. Кадим от УМБАЛ „Св. Георги“: С напредъка на диагностиката и терапиите, шансовете за успешно лечение на рака на простатата нарастват значително